Son Konu

Atom titreşimlerini algılayabilen kuantum mikrofonu

elektronikci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
atom-titresimlerini-algilayabilen-kuantum-mikrofonu.jpeg

Stanford’daki araştırmacılar, fonon adı verilen titreşimlerin çıkardıkları en küçük sesi tespit edebilen bir “kuantum mikrofon” geliştirdiler. Bu cihazın kuantum bilgisayarlarını daha verimli hale getireceği düşünülüyor. İşte en küçük ses dalgalarını bile tespit edebilen kuantum mikrofonu!

Kuantum mikrofonu bir ilki gerçekleştirdi

Bilinen en küçük ses birimleri olan fononların duyulması daha önce neredeyse imkansızdı. Bunun sebebi ise mikrofonların yeteri kadar hassas olamaması. Ancak kuantum mikrofonu sayesinde fononları duyabilmek artık mümkün oluyor. Ancak fononların sesi her ne kadar duyulsa da çok fazla küçük olduklarından dolayı tek tek tespit edilemiyor.

Bu mikrofonun en doğru kullanım yerinin kuantum bilgisayarları olduğu belirtiliyor. Nature dergisinde açıklanan bilgilere göre bu mikrofon sayesinde yeni bir kuantum bilgisayarı oluşturulabilir. Bu bilgisayar, bilgileri fonon olarak kodlayarak çok büyük miktarda bilgiyi, küçük bir cihazda saklayabilir.

Stanford’un uygulamalı fizik uzman yardımcısı profesörü Amir Safavi-Naeini, “Şu anda insanlar bu bilgileri kodlamak için fotonları kullanıyorlar. Biz de bunu için birçok avantajı beraberinde getiren fononları kullanmak istiyoruz” dedi. 

Üst Alt