Neler yeni

Bilgilihocam ,Forum Sitesi ,Bilgi Sitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?

Soru Gönder ?

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Nasıl Konu Açarım ?

Sitede Konu Açmayi Bilmiyorum ?

İletişim

Sitedeki Yetkili Arkadaslarla İletişim Kurmak İstiyorum ?

Dışkılama bozuklukları örneği: intussusepsiyon

  • Konbuyu başlatan makaleci
  • Başlangıç tarihi
makaleci

makaleci

Vip Üye
Katılım
14 Ocak 2020
Mesajlar
42,900
Tepkime puanı
1
Puanları
38
Yaş
31

İntussusepsiyon: Barsağın kendi içine girmesi...

Hastalar sorduğunuzda KABIZ olduklarını söylerler. Aslında kastettikleri Dışkılarını makattan dışarı çıkaramadıklarıdır. İhtiyacım var diye günde 3-10 kez bazen daha fazla tuvalete giderler. Ikınırlar, bazen parmak yardımı ile dışkılarını çıkarmak isterler. Aslında bağırsakları boştur.

Kendi bağırsağı makatın içine doğru, pantolonun iç içe girmesi gibi akar, kendi bağırsağını dışkı zannedip, çıkarmaya çalışırlar.

Bir parça sümüksü madde atarlar ama dışkılayamazlar.

Gittikleri doktor ayrıntılı sormaz, hasta ayrıntılı anlatmaz ise ve eski diye terkedilmiş, çoğu şehirlerde istenmediği için çekilmeyen, çekilmediği için istenmeyen defekografi filmi çekilmeden teşhis konmaz.

Defekografi bu teşhis için altın değerindedir. Yıllarca hastalar BASUR, KABIZLIK diye doktor doktor gezerler, dertlerine çare bulamazlar. Hasta anlatmaz, doktor sormaz!

 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst