Son Konu

Ömür Gedik albümü

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ömür Gedik albümü ömür gedik albümü, albüm haberleri, şarkıları, sözleri, röportajı, resimleri ve ilgili tüm bilgileri burada arkadaşlar Ferhat Göçer'in sevdiceği Ömrü Gedik'te şarkıcılar kervanına katıldı Melek'lerim Sezen Aksu şarkılarının da yer aldığı bir albüm hazırlayan Ömür Gedik'in Elele Dergisi için verdiği röportajdan, kesintiler sunuyoruz, bu sayfamızda sizlere Melek'ler 1548654843 1548654843 omurgedikalbumu5c4e9900973e4omurgedikalbumu5c4e9900973e4 omurgedikalbumu5c4e9900973e4 Gazeteciydi, televizyoncu oldu, ardından radyocu Sinemacı mı olacak derken aniden şarkıcı oldu Eleştiren tarafta dururken, eleştirilerin odağı oldu Ve Ömür Gedik, Elele dergisi için kendisini eleştiren isimlerden birinin, Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı 20 yıldır müziğin içinde olduğunuzu kamuoyu bilmiyordu değil mi? Bilmiyordu Yalnızca çok yakın çevrem bilir Profesyonel olarak yapmıyordunuz yani bu işi Profesyonel olarak yapıp, para kazandığım bir meslek değil lakin yaşamımın büyük bir kısmını kaplayan bir hobi Bu yüzden mi müzikal açıdan eleştirilmeyi içinize sindiremediniz? Natürel ancak müziğimi, tarzımı, şarkı söyleme şeklimi beğenmemiş olabilirler Bununla ilgili bir sorunum yok Fakat bazı eleştiriler proje kötüymüş gibi yapıldı Ben bunu sindiremedim DMC gibi fazla önemli bir kurum var gerisinde Sezen Aksu, Saki Çimen, Teoman, Burak Kut gibi isimler var içinde Ozan Çolakoğlu, Sadun Ersönmez aranjeleri yaptı ıyi stüdyolarda çalışıldı Onun için kimse buna “özensiz bir proje diyemez Adamın ağzı torba yok ki büzesin Cümbür Cemaat istediğini söyler Niye bunu olgunlukla karşılamıyorsunuz? Söylüyor natürel; zaten eleştiren herkese tırnaklarımı da göstermiyorum Azıcık o kadar gibi bir imaj verdiniz lakin Böylece mi oldu? PROJEYİ ARAŞTIRMADAN ELEŞTİRENLERE KIRILDIM Evet, eleştirileri kabul etmiyormuşsunuz gibi bir imaj çizdiniz id Değil, hiç alakası yok Sadece projeyi araştırmadan, içindeki isimleri göz önüne almadan eleştirenlere bozuldum, kırıldım Ama bu özensiz bir iş değil Hayvan hakları için yapılmasını bir kenara bıraktığımda albüm olarak da ardından duruyorum diğer taraftan şu mesele var; örneğin Sezen Aksu bir şarkının sözlerini yazmış Twitter’dan da öteki mecralardan da takip ettiğim kadarıyla insanlar sözlerini o kadar beğenmemiş şarkının Ama sadece “Hop dedik, orda kal portakal sözlerine takılıyorlar Bu şarkı şöyle başlıyor; “Zinde olan güçsüz olanı hisseerir derhal, ister memleket meselesi, ister aşk manevralarında! Sahiden bütün dünyanın olayını, insanlığı, politikayı, ikili ilişkileri o kadar güzel anlatıyor ancak Orada ahali tekerlemeye takılıp, şarkının tüm derinliğini bir kenara bırakıyor Ben o sözleri insanların hayvanlara yaptıkları zulme bağladım, başka biri ikili ilişkilere bağlayabilir şarkı küçümsenecek bir şarkı yok, bunu kuşkusuz reddediyorum Sezen Aksu’nun bir şarkının sözlerini yazmış olması o şarkıyı başlı başına kılmaz değil mi? Kılmaz fakat bu kendimce mükemmel bir şarkı Fakat “Bu şarkıyı Sezen Aksu yazdı, belirlenmiş sesinizi! der gibi bir haliniz vardı O galiba Twitter’daki 140 harfi doğru kullanamamamdan hatalı anlaşıldı Bu işin bütün motivasyonunu hayvan hakları meselesi mi sağladı? Ben fiilen şarkı söylemeyi seviyorum O konuda numara yapmayacağım Ama “Hayvan haklarını kullanarak albüm çıkardı derlerse, adaletsizlik olur şarkı söylediğimi bilenler daha önce de bana “Albüm yapalım dediler O dönemde gazetecilik çok ön plandaydı Koroya gidiyordum ve o bana yetiyordu şunu da eklemeliyim oysa ben bunu asıl mesleğim olarak yapmak istemiyorum Böyle bir şey laf konusu yok Senelerdir “Hayvanlara destek olmak için ne yapabilirim? sorusunun üstünde duruyordum Bana daima “Sponsor oluruz lakin ortaya bir şey koy Bir film yap, albüm yap Bu meslek konuşulsun, hem bizim yararımıza olsun hem de projeye destek olalım dediler Bunların gerisinde koşarken albüm yapmaya karar verdim KEDİ KOSTÜMÜ BİR PAZARLAMA NUMARASIYDI Hayvan haklarıyla ilgili bir albüm kapağında hiçbir mesajın ya da bir hayvan fotoğrafının olmaması da eleştirildi Bu albümün başlıca amacı satması ve para getirmesi O yüzden albüm kapağına Burak Kut’u, Teoman’ı koyduk ancak onların sevenleri de alsın Albümün kapağını hayvan resimleriyle süsleseydik bir karmaşa olacaktı Bu albüm gerçekten satılsın istedim Albüme emek veren, şarkı söyleyen isimlerin üzerine algıyı çekip, satışa odaklandık Zaten albümün üzerinde yazıyor “Bu albümün gelirleri hayvan hakları için harcanacaktır diye Albüm ilk çıktığında Twitter’da ironik bir dille bir şarkınızı sundum Herkes tatsız bir enerjiyle saldırdı Fakat şarkı çıktıktan sonra “Sözleri birazcık kötü lakin Ömür iyi söylüyormuşa döndü olay Demek size karşısında bir önyargı var Kendi alanı dışına çıkıp diğer bir şey yapmaya kalkışan herkese aleyhinde alınan tavır bu Dışarıdan biri gelip görüşme yapmaya başladığında biz de bu tavrı takınıyoruz O yüzden gelen eleştirileri anlayabiliyorum diğer taraftan kedi kostümü içinde fotoğraflarınız basına yansıdı ve bu da tenkit konusu oldu Bu düşünce nereden çıktı? Albüm daha çıkmadan “Bu işe nasıl daha artı uyarı çekerizin üzerine yoğunlaştık “Hangi fotoğrafları gazeteler daha büyük kullanırlar? diye düşünürken bu us ortaya çıktı Bu bir pazarlama numarasıydı ve amacına ulaştı Lakin bu şart albümünüz çıkmadan bir hoşlanmama yarattı Hoşlanmama yarattı lakin dikkat çekti Bu albüm hiç konuşulmadan, kimse çıktığından farkında olmadan bir kenarda kalabilirdi Onun yerine eleştirilip, konuşulmasını tercih ederim AYNI GAYE İÇİN ALBÜM ÇIKARMAYA DEVAM Bundan sonra albüm çalışmalarınıza devam edecek misiniz? Evet, yeniden benzer gaye için albüm çıkarmaya sürdürmek istiyorum Çünkü Türkiye, Avrupa’da hayvan hakları konusunda kara listede Buraya hayvanlara cefa yapılan, kimsenin hayvan haklarını savunmadığı bir yer olarak bakıyorlar Benim hayalim; Türkiye’de hayvan haklarıyla ilgili doğru düzgün incelemeler yapıp, bununla ilgili yasaların çıkmasına yardım olup, Avrupa’dan fon almak ve bu algıyı çökertmek Niyet para kazanmak ve yardıma yoksul hayvanlara uymak Örgütlü hayvan hakları mücadelesi veren gruplar var onlarla da araştırmalar yürütüyor musunuz? Evet, Haçiko diye bir dernek kurdum Ne aramak Haçiko? Şöyle bir açılma yaptık; Hayvanları Çaresizlikten ve ılgisizlikten Koruma Derneği Richard Gere’ın oynadığı “Hachiko: A Dog’s Story filminden fazla etkilenmiştim ızledikten daha sonra sokaktaki bütün köpekleri farklı bir gözle görmeye başladım Mutlaka derneğin adı Haçiko olsun istedim Ve ona da bir açılım bulduk Albümün geliri Haçiko’da toplanıyor Arkasında barınaklara mama, hap, temizlik malzemesi olarak gidiyor Bu albümün parasıyla İstanbul’daki barınaklara üç yıl mama, hap, temizlik malzemesi gitmesini garantiledik FERHAT’IN MENAJERİ DEĞİLİM Ferhat Göçer’le olan birlikteliğiniz, müziğe ilginizi artırdı mı? Stüdyolara daha artı gider, o ortamlarda daha artı bulunur oldum Oralarda nasıl zorluklar, güzellikler yaşanıyor birebir gördüm Ferhat’la birlikte sahneye de çıktık Bundan 34 yıl önce Koristlik yaptım ona Ferhat, benim müzik yönümü ilk tanıştığımız andan beri biliyor fiilen Bir yanlamasına da Ferhat Göçer’in menajerliğini yürütüyormuşsunuz gibi bir imaj var Gerçek mi bu? Cümbür Cemaat o kadar diyor ama hakiki yok Ferhat’ın işini mükemmel haberdar olan bir menajeri var Benim onların işlerine dair hiçbir fikrim değil Ben Ferhat’ın nerede olduğunu ara sıra Candaş’tan öğreniyorum Böyle algılanmasının sebebi konserlere, organizasyonlara birlikte gitmemiz Ben onlarla birlikte takılıyorum sadece azami bir şey sorduklarında us veriyorum  

Üst Alt