Son Konu

Artvin Yusufeli'ndeki Yangın Felaketinin Boyutu, Gün Ağarınca Ortaya Çıktı...

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-8b137776d74369189d3eba7697cd5b612ea75458.jpg

Artvin'in Yusufeli ilçesi Dereiçi köyünde dün çıkan, 35 binada, 60 mesken ile ahır ve samanlıkların yandığı, 30 dolayında büyükbaş hayvanın telef olduğu yangın, sabaha karşı yağmurun da tesiriyle söndürüldü. Dehşet dolu anların yaşandığı köyde oluşan ziyan, gün ağarınca ortaya çıktı. Yangının söndürülmesinin akabinde terk ettikleri meskenlerine geri dönen vatandaşlar, geriye kalan eşyalarını aradı.

Yusufeli ilçesinin 176 haneli, 400 nüfuslu Dereiçi köyünde, dün öğlen saatlerinde bir meskende başlayan yangın, rüzgarın da tesiriyle yayılarak bitişikteki konutlara sıçradı. Meskenleri yanan aileler, kendilerini dışarı atarak ahırlardaki hayvanlarını kurtarmaya çalıştı. İhbar üzerine köye Yusufeli ve etraf vilayet ve ilçelerden itfaiye ve Orman Müdürlüğü'ne ilişkin arazözler ile AFAD ve sıhhat grupları sevk edildi. Köy önlem hedefiyle boşaltıldı. Süratle yayılan alevler grupların yaklaşık 8 saat süren çalışmasının akabinde denetim altına alınabildi. Yangında 35 binada, 60 konut ile ahır ve samanlıklar yandı, 30 dolayında büyükbaş hayvan telef oldu. Gece uzunluğu soğutma çalışması yapılan yangında meskenleri ziyan görenler, yakın akrabalarının yanına yerleştirildi. Yangın, sabah karşı yağmurun da tesiriyle büsbütün söndürüldü.

Ziyan ortaya çıktı

Dehşet dolu anların yaşandığı yangında oluşan ziyan, gün ağarınca ortaya çıktı. Köyde birçok meskenin büsbütün yandığı görüldü. Alevler nedeniyle terk ettikleri konutlarına gelen vatandaşlar, yangından geriye kalan eşyalarını aradı. Hasar tespit çalışması başlatılan köyde, iş makineleri eşliğinde paklık çalışmalarına başlandı. Kızılay grupları de vatandaşlara su, besin ve başka muhtaçlık materyalleri dağıttı. AFAD takımları de köyde çadırlar kurdu. Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner grupları de yangında yaralanan büyükbaş hayvanlara müdahale etti.

AFAD'dan 1 milyon lira acil yardım ödeneği gönderildi

Öte yandan İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Yusufeli'ne Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığınca (AFAD) 1 milyon lira acil yardım ödeneği gönderildiğini belirtti. Çataklı, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "AFAD'dan 1 milyon lira acil yardım ödeneği gönderildi. Yangından etkilenen vatandaşlarımızın barınma ve beslenme gereksinimleri için hazırlıklar tamamlandı. Çalışmalar tüm süratiyle devam ediyor" sözlerini kullandı.

Neler yaşanmıştı?

Üst Alt