Dizel Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Yetkili
13 Nis 2018
251,596
8
1,075
31
Türkiye
Dizel araçlarda aracın çalışması 2 fazlı olarak gerçekleşir. Bilindiği üzere dizel araçlarda ateşleme söz konusu değildir. Bu nedenle aracın çalışması için sıkıştırma, yakıt gereklidir.

Sıkıştırılan yakıtın yanması belli sıcaklık aralıklarında daha kolay ve stabildir. Kızdırma bujisi bu noktada devreye girer. Isıtma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır Aşağıda Bulabilirsiniz.

Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır
Araç Sabahları Çalışmakta zorlanır. Motor ısındıktan sonra tekrarlamaz.
Motor soğukken tekler, vuruntulu çalışma sıklıkla gözlemlenir
Bazı durumlarda (Soğuk Havalarda) Araç Hiç Çalışmayabilir.
Egzozdan Duman Atma Sorunları Görülebilir
Motor Arıza Lambası Yanabilir.


Bu belirtiler aracınızda mevcut ise sorunun kızdırma bujisi arızası nedeni ile olma ihtimali vardır. Fakat bu belirtiler farklı tip arızalarda da ortaya çıkabildiği için sorunun gerçekten kızdırma bujileri olup olmadığını anlamak için birkaç kontrolün yapılması gerekmektedir.

Kızdırma bujisinin Sigortası Kontrol Edilmeli
Kızdırma Bujisine Elektrik Gidip Gitmediği Kontrol Edilmeli
Role Aksamı Gözden Geçirilmeli
Hiçbir noktada sorun yok görünmekte ise bujinin yanma ihtimaline karşı sökülerek gözle ve özel aletler ile test edilmeli.

Eğer bu kontroller sırasında anormal bir durum varsa düzeltilerek sorun giderilir. Eğer tüm ısıtma bujisi aksamı normal ise sorun başka noktalarda aranabilir. Örnek vermek gerekir ise araçta kompresyon sorunları, yakıt sisteminde arızalar gibi birçok farklı sorun da bu tip belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabileceğini unutmayınız. En doğru bilgiyi aracın bir usta tarafından eksiksiz bir kontrolünden sonra alabilirsiniz.
 
Üst