Neler yeni

Bilgilihocam ,Forum Sitesi ,Bilgi Sitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?

Soru Gönder ?

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Nasıl Konu Açarım ?

Sitede Konu Açmayi Bilmiyorum ?

İletişim

Sitedeki Yetkili Arkadaslarla İletişim Kurmak İstiyorum ?

Dizel Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,596
Tepkime puanı
8
Puanları
1,075
Yaş
31
Konum
Türkiye
Dizel araçlarda aracın çalışması 2 fazlı olarak gerçekleşir. Bilindiği üzere dizel araçlarda ateşleme söz konusu değildir. Bu nedenle aracın çalışması için sıkıştırma, yakıt gereklidir.

Sıkıştırılan yakıtın yanması belli sıcaklık aralıklarında daha kolay ve stabildir. Kızdırma bujisi bu noktada devreye girer. Isıtma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır Aşağıda Bulabilirsiniz.

Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır
Araç Sabahları Çalışmakta zorlanır. Motor ısındıktan sonra tekrarlamaz.
Motor soğukken tekler, vuruntulu çalışma sıklıkla gözlemlenir
Bazı durumlarda (Soğuk Havalarda) Araç Hiç Çalışmayabilir.
Egzozdan Duman Atma Sorunları Görülebilir
Motor Arıza Lambası Yanabilir.


Bu belirtiler aracınızda mevcut ise sorunun kızdırma bujisi arızası nedeni ile olma ihtimali vardır. Fakat bu belirtiler farklı tip arızalarda da ortaya çıkabildiği için sorunun gerçekten kızdırma bujileri olup olmadığını anlamak için birkaç kontrolün yapılması gerekmektedir.

Kızdırma bujisinin Sigortası Kontrol Edilmeli
Kızdırma Bujisine Elektrik Gidip Gitmediği Kontrol Edilmeli
Role Aksamı Gözden Geçirilmeli
Hiçbir noktada sorun yok görünmekte ise bujinin yanma ihtimaline karşı sökülerek gözle ve özel aletler ile test edilmeli.

Eğer bu kontroller sırasında anormal bir durum varsa düzeltilerek sorun giderilir. Eğer tüm ısıtma bujisi aksamı normal ise sorun başka noktalarda aranabilir. Örnek vermek gerekir ise araçta kompresyon sorunları, yakıt sisteminde arızalar gibi birçok farklı sorun da bu tip belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabileceğini unutmayınız. En doğru bilgiyi aracın bir usta tarafından eksiksiz bir kontrolünden sonra alabilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst