Son Konu

Htc ekran görüntüsü alma

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Günümüz telefon kullanıcıları, telefon ekranlarında yer alan bir görüntüyü kayıt etmek için ekran görüntüsü alma işlemini gerçekleştirmektedir. Ekran görüntüsü alma işlemi HTC marka telefonlarda da geçerlidir. Bu yazımızda HTC ekran görüntüsü alma işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALMA ÖZELLİĞİ NEDİR?
Ekran görüntüsü alma özelliği, telefon ekranında yer alan bir görüntünün telefona yüklenebilmesi için kullanılan özelliktir. Bu özellik sayesinde telefona kaydedilmek istenen ancak indirme seçeneği bulunmayan her türlü görüntüyü kolaylıkla kaydetmek mümkün olacaktır. Ekran görüntüsü alma uygulaması için birden fazla isim kullanılabilmektedir. Bu özellik, ekran görüntüsü yakalama, ekran görüntüsü çekme, ekran fotoğrafı çekme, Screenshot gibi isimlerle de bilinmektedir.

HTC TELEFONUMDAN NASIL EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALIRIM?
HTC marka telefonlarda ekran görüntüsü almak için uygulama marketi üzerinden çeşitli uygulamalar indirilebilmektedir. Ekran görüntüsü alma uygulamaları dışında HTC telefonlar üzerinde bazı tuşları kullanarak da ekran görüntüsü almak mümkün olacaktır.

HTC marka telefonlarda ekran görüntüsü alma işlemi genel olarak benzerlik gösterse de işletim sistemi sürümlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Android 4 ve üstü işletim sistemlerinde aynı şekilde ekran görüntüsü alınmaktadır. Ancak Android 4 ve altı modellerde ekran görüntüsü alma işlemi biraz daha değişik yapılmaktadır.

ANDROİD 4 VE ALTI SÜRÜMLERDE EKRAN GÖRÜNTÜSÜ NASIL ALINIR?
Android 4 ve altı sürümlerde ekran görüntüsü alma işlemi için izlenmesi gereken yöntem şu şekildedir;

Birinci Adım
Öncelikle HTC marka telefonun üst kısmında yer alan güç düşmesine basılı tutulur ve ana ekran (Home) tuşuna dokunulur.

İkinci Adım
İki tuşa basıldığı anda telefondan deklanşör dedi gelecektir. Bu ses, ekran görüntüsünün alındığı anlamına gelmektedir.

Üçüncü Adım
Ekran görüntüsü aldıktan sonra söz konusu görüntüye telefonun ‘kamera çekimleri’ bölümünden bakmak mümkün olacaktır.

Bu yöntemle ekran görüntüsü alınacak telefon modelleri;

HTC Desire C
HTC Desire V
HTC Desire X
HTC One X
HTC One X+
HTC XL
HTC Sense
ANDROİD 4 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE EKRAN GÖRÜNTÜSÜ NASIL ALINIR?
Android 4 ve üstü sürümlerde ekran görüntüsü alma yöntemi sabitlenmiştir. Tüm modellerde aynı şekilde ekran görüntüsü almak mümkün olacaktır. Güncel HTC modelleri için ekran görüntüsü alma işlemi oldukça kolaydır. HTC ekran görüntüsü alma yöntemi şu şekilde gerçekleştirilir;

Birinci Adım
Güncel HTC modellerinde ekran görüntüsü almak için ses kısma ve güç tuşlarına aynı anda basmak gerekmektedir.

İkinci Adım
Ses kısma ve güç tuşlarına aynı anda basarak bir süre beklenmelidir. Bu işlem sonrasında deklanşör sesi ile birlikte ekran görüntüsü kaydedilecektir.

Üçüncü Adım
Ekran görüntüsü aldıktan sonran akıllı bildirim ekranı üzerinde işlemin gerçekleştiğine dair bir bilgi mesajı yer alacaktır.

Dördüncü Adım
Ekran görüntüsü, telefonun galerisine kaydedilir.

HTC marka telefonlarda ekran görüntüsü almanın bir diğer yolu, güç düğmesi ve ana ekran tuşlarına aynı anda basılı tutmaktır. Telefon üzerinden güç düğmesi ile birlikte ana ekran tuşuna basılı tutulduğu zaman da ekran görüntüsü almak mümkündür. İsteyen HTC kullanıcıları bu yöntemi de kullanarak ekran görüntüsünü kolaylıkla alarak istediği şekilde kullanma hakkına sahip olacaktır.

Üst Alt