Latest Thread

Doğal orman yangınları nedir?

  • Konbuyu başlatan moderatör
  • Başlangıç tarihi
moderatör

moderatör

Yönetici
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
2,903
Tepkime puanı
2
Puanları
9
Yaş
34

Orman yangınları neden çıkıyor?​

Orman yangınlarına yönelik risklerin artmasının nedenleri arasında havaların daha sıcak olması, daha kuru koşulların oluşması, kuraklığın artması ve yangın mevsiminin de uzaması gösteriliyor.

Yangınlar neden cıkıyor?​

Dr. Doğanay Tolunay: “İnsanlar kasıtlı ya da ihmal / kaza gibi nedenlerle yangınlara yol açabilmektedir. Kasıtlı yangınlar yerleşim yeri ya da tarla açmak, terör ve kargaşa çıkarmak gibi nedenlerle çıkarılmaktadır. Uzun süreli yangın istatistiklerine göre tüm yangınların yüzde 10'u kasıtlı nedenlerle çıkarılmaktadır.

Orman yangınlarına neden olan doğal etkenler?​

Orman Yangınlarının Nedenleri

  • İhmal ve dikkatsizlik nedeniyle çıkan orman yangınları
  • Ormanda güvenlik tedbiri alınmadan ateş yakılması
  • Yakılan ateşin söndürmeden bırakılması
  • Sönmemiş sigara izmariti ve kibritin yere atılması
  • Orman içinde veya bitişiğindeki tarlalarda istenmeyen ot veya anızın yakılması

Ormanlar neden yakıldı?​

Levent Kurnaz, kuraklık, rüzgâr ve sıcaklığın birleşerek yangına davetiye çıkardığını belirtirken; bu tarz bölgelerin iklim krizi sonucunda daha sıcak, daha kurak, daha rüzgârlı olmasının yanı sıra insanların dikkatsizliğinin de yangın riskini katladığını söyledi ve araçlardan atılan sigara izmaritlerinden, ormanların …

Türkiye’de orman yangınları neden olur?​

Türkiye'de Çıkan Yangınların Nedenleri Görülebileceği gibi, 2013-2020 yılları arasında Türkiye'de çıkan yangınların %11.5'i doğal kaynaklıdır, %49.3'ünün sebebi bilinmemektedir, %39.2'sinin sebebi ise insan kaynaklıdır.

Türkiyedeki yangınların sebebi ne?​

2019'da ihmal sonucu çıkan yangınlar yanan orman alanına göre incelendiğinde büyük oranda anız yakma, sigara, çöp yakma ve piknikçiliğe, daha az oranda ise avcılık ve çoban faaliyetlerine atfedilmektedir.

Sıcaktan orman yangını çıkar mı?​

Orman yangınlarının sebeplerini şöyle sıralayabiliriz: * Aşırı sıcaklar. * Yağışların azlığı, nem oranının düşüklüğü, atmosfer basıncının fazlalığı, rüzgâr hızı.

Yanan ormanların yerine ne yapmalıyız?​

Türkiye orman yangınları ile mücadele ediyor. Peki yanan alanlar nasıl yeşillendirilecek? Orman Genel Müdürlüğü Ağaçlandırma Dairesi Başkanı İbrahim Yüzer, yanan orman alanlarının arazi yapısına göre 'kendi haline bırakılarak', 'tohumlama' ve 'fidan dikimi' olarak 3 yöntemle ağaçlandırılacağını söyledi.
 

Yazar: moderatör
Article Title: Doğal orman yangınları nedir?
Kaynak Url: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Üst