Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Duyuru;

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları;

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikle cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk;

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren "Bilgilihocam.Com" adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur! bunu unutmayınız.

  • Bilgilihocam.com kar amacı gütmeyen bilgi, paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir.Üyeler her türlü bilgiyi,dosyayı,video ve resimi önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir.Bu mesajlardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk mesajı yazan üyeye aittir.Şahısların yazmış oldukları mesajlardan ve göndermiş oldukları materyallerden Bilgiligocam.com ve yöneticileri sorumlu değildir. Bunlara rağmen sitemizde yasa dışı (illegal) içerik bulursanız admin@bilgilihocam.com email adresine bildiriniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır, Teşekkür Ederiz!

Doğalgaz kaçağı olduğunda neler yapılmalıdır?

makaleci

Özel Üye
Mesajlar
43,889
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Yaş
33

Başlamış bir gaz yangınını derhal söndürmeye kalkışmamalı, gaz akışı kesilene kadar yanmasına müsaade verilmemelidir. Gaz kesilerek yangın söndürülünceye kadar, yakındaki yanabilir hususların, yanan gazdan yayılan ısıyı emerek tutuşmasını önlemek için uzaklaşmasını sağlanmalıdır. Pekala, doğalgaz kaçağı olduğunda neler yapılmalıdır? İşte, cevaplar...

Gaz alarm cihazı kazan dairesine, doğalgaz borularının geçtiği bölgelere, tavana takılmalıdır. Gerekli görüldüğü hallerde banyo ve mutfağa da birer ara cihaz takılarak oluşabilecek kaçaklara karşı önlem alınmalıdır. Sisteme termik emniyet armatürü eklemek emniyet açısından değerlidir. Bu armatür sistem yangın vakasında zaten doğalgaz akışını kesmektedir. Pekala, doğalgaz kaçağı olduğunda neler yapılmalıdır? İşte, karşılıklar...


DOĞALGAZ KAÇAĞI OLDUĞUNDA NELER YAPILMALI?

- Bütün alevler acilen söndürülmelidir. Söndürmemeyi ihmal ettiğiniz koşullarda kaçak tehlikesi açığa çıkabilir.

- Bütün kapı ve pencereler açılmalı, ortam havalandırınız.

Gaz sayacından evvelki global vana yahut girişteki ana kapatma vanası derhal kapatınız.

Gaz kokusu olan odalara, ortamlara açık alevle girmekten kaçınınız.

- Hiçbir kibrit yahut çakmak çakmayınız. Ateş, doğalgaza yakın mekanlarda tehlike yaratacak bir unsurdur.

- Elektrik düğmesi ve şalteri açıksa kapatınız, örtülüyse açık bırakmayınız.

- Hiçbir elektrik fişi prizden çekilmemelidir. Sabit bırakılan fiş her devir için az tehlike arz eder.

- Hiçbir elektrik zili kullanılmamalıdır. Doğalgaz kaçağı durumlarında elektrik tehlikeyi de beraberinde getirebilir.

Bütün gaz armatürleri kapatılınız ve o ortamda sigara ve gibisi hususları içmekten kaçınınız.

- İlgili gaz dağıtım şirketini, gaz kaçağı olmayan bir mekandan, 187 numaralı muhabere numarasından arayarak bildiriniz.


DOĞALGAZ PATLAMASINA KARŞI ALINACAK TEDBIR

Doğalgaz için tavandan 20–30 cm aşağıya, LPG için tabandan 20–30 cm yukarıya yerleştiriniz. Gaz alarm cihazlarının yanlış alarm vermesini önlemek için; cihazı kombiden 1-2 metre uzağa, fırın ve ocaklar dan 2-3 metre uzağa monte ediniz.
 

Yazar: makaleci
Makale Başlığı: Doğalgaz kaçağı olduğunda neler yapılmalıdır?
Kaynak URL'si: Bilgilihocam Güncelden Bilimsele-https://bilgilihocam.com
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak gösterilmek kaydıyla makaleden kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarın izni olmadan makalenin tamamı başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Üst