Son Konu

Ahmetli'den Ayrılıp Turgutlu'ya Bağlanmak İstediler, Ortada Kaldılar!

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-b18459f7ddead3afaade44f3f0c47c41d2b5a6a9.jpg

Manisa'nın Ahmetli ilçesinden ayrılarak, Turgutlu ilçesine bağlanmak isteyen 73 haneli, 220 nüfuslu Cambazlı Mahallesi referandum sonucu ve mahkeme kararına karşın ortada kaldı. Yapılan referandumda sandıktan Turgutlu'ya bağlanması çıkan mahalle, Danıştay kararı ile Ahmetli ilçesinden ayrıldı. Lakin Turgutlu ilçesine de bağlanamadı. Cambazlı Mahalle Muhtarı Refik Bilgiç, "Mahallenin, sakinlerimizin referandumda gösterdiği iradenin yerine getirilerek Turgutlu ilçesine bağlanmasını istiyoruz" dedi

Manisa'nın Ahmetli ile Turgutlu ilçe sonları ortasında bulunan 73 haneli, 220 nüfuslu kırsal Cambazlı Mahallesi'nin daha âlâ hizmet alabilmesi gayesiyle Ahmetli'den ayrılıp, Turgutlu ilçesine bağlanması için 3 yıl evvel Manisa Valiliği'ne müracaat yapıldı. Mahallenin ulaşım bakımından Turgutlu'ya daha yakın olması da bu türlü bir müracaat yapılmasında tesirli oldu. Valilik, 8 Nisan 2018 tarihinde mahallede referandum yapılmasına karar verdi. Referandumda sandıktan 50 hayır oyuna karşılık, 106 evet oyu çıktı. Sandıktan çıkan sonuçla Cambazlı sakinlerinin tercihi, 19 kilometre uzaklıktaki Turgutlu oldu.

Tüm evraklar, valilik kanalıyla Turgutlu Belediye Başkanlığı'na gönderildi. Turgutlu Belediye Meclisi de 2 Mayıs 2018 tarihinde aldığı kararla Cambazlı'nın Turgutlu'ya bağlanmasını kabul etti. Turgutlu Belediye Meclisi'nin bu kararı, Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi'ne taşındı. Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi, 14 Ağustos 2018 tarihinde, Turgutlu Belediye Meclisi kararını iptal edip, Cambazlı Mahallesi'nin 20 kilometre aradaki Ahmetli ilçesinde kalması istikametinde karar aldı.

Muhtar kararın iptali için dava açtı

Cambazlı Mahallesi Muhtarı Refik Bilgiç de Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kararının iptali için Manisa 1. Yönetim Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme, oy birliğiyle Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kararını iptal etti. Manisa Büyükşehir Belediyesi, kararı istinaf talebi ile İzmir Bölge Yönetim Mahkemesi'ne taşıdı. İzmir Bölge Yönetim Mahkemesi 7. Yönetim Dava Dairesi, oy birliği ile Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin istinaf talebini reddetti. Büyükşehir Belediyesi bu kere de temyize gitti. Danıştay 8. Dairesi de oy birliğiyle alınan kesin karar ile temyiz talebini reddetti. Danıştay'ın kararı, Manisa Valiliği'nce, Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gönderildi. Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi, 8 Aralık 2020'de aldığı karar ile Cambazlı Mahallesi'nin Ahmetli ilçesine bağlı kalması istikametindeki birinci kararını iptal etti. Fakat Manisa Büyükşehir Belediyesi referandum kararına karşın Cambazlı Mahallesi'ni Turgutlu'ya bağlamadı. Şu an ne Ahmetli ne de Turgutlu'ya bağlı olan Cambazlı Mahallesi sakinleri, 3 yıldır resmi olarak hizmet alamıyor. Mahalle sakinleri bir an önce Turgutlu ilçesine bağlanarak, hizmet almak istiyor.

"Ortada kaldık"

Cambazlı Mahallesi Muhtarı Refik Bilgiç, yaşanan süreci anlatıp, "Eksik bir karar alındı. Şu an hem Ahmetli hem de Turgutlu'ya bağlı değiliz, mahalle olarak ortada kaldık. Referandumda verdiğimiz oylar kabul edilmeyecek ise bize neden referandum yaptırıldı. Biz bir an önce Turgutlu ilçesine bağlanarak, hizmetlerden faydalanmak istiyoruz. Mahalle sakinlerimizin referandumda verdiği karar iradesinin yerine getirilerek Turgutlu ilçesine bağlanmasını istiyoruz" diye konuştu.

"Otobüs gelmiyor"

Cambazlı Mahallesi sakinlerinden Bekir Adıgüzel (66), "Ahmetli ilçesi bize uzak ve zıt geliyor. Kent merkezine gitmek için otobüs dahi yok ancak Turgutlu'ya bağlı olsak, çabucak yanımızdaki Urganlı Mahallesi'ne günde 20 kez otobüs geliyor, biz de sarfiyat işimizi görürüz, pazar gereksinimimizi da karşılarız. Turgutlu daha yakın. Bir an evvel Turgutlu'ya bağlanıp, hizmetlerden faydalanmak istiyoruz" diye konuştu.

"Temiz havası olduğu için buradan yer aldık"

8 yıl evvel İzmir'den Cambazlı Mahallesi'ne taşınan Esma Parlak da "Temiz havası olduğu için buradan yer aldık. Lakin burası hiç gelişmedi. Örneğin: Urganlı'ya nasıl ineceğim? Araç yok. Ekmeğimizi mahalleye gelen ekmekçiden alıyoruz, pazar gereksinimimizi karşılayamıyoruz. Mahalle yolları berbat. Ahmetli Belediyesi'nden yardım alamıyoruz. Turgutlu'ya bağlı olsaydık daha rahat ederdik. Bir hastane gereksinimi için evvel Ahmetli'ye oradan da tekrar Turgutlu'ya gideceğim. Bu çok büyük külfet. Mahallenin biran önce Turgutlu'ya bağlanması lazım ki hizmet alalım" dedi.

Üst Alt