Latest Thread

Donatı metrajı ne demek?

  • Konbuyu başlatan moderatör
  • Başlangıç tarihi
moderatör

moderatör

Yönetici
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
2,903
Tepkime puanı
2
Puanları
9
Yaş
34

Demir metrajı nedir?​

Demir metrajı da olmak üzere inşaatı meydana getiren yapı elemanları aracılığı ile kullanılan malzeme ve yapılacak olan işlemlerin belirlenmesi metraj olarak adlandırılır. Bunun için her bir yapı elemanın ayrı bir şekilde detaylı olarak incelenmesi gerekir. Ölçülen yapılar bir cetvele aktarılmaktadır.

Zemin metrajı nasıl yapılır?​

Alan olarak ölçülmesi gereken işlerin eni ve boyu ölçülerek çarpılır ve metrekare cinsinden alanı hesaplanır. Örnek : Renksiz beton kiremitle çatı örtüsü yapılması işi metrekare olarak fiyatlandırılır ve metrekare olarak metrajı yapılır ve poz numarası : Y.18.202/A01 dir.

Demir tonu nasıl hesaplanır?​

1 Metre İnşaat Demirini Ağırlığı Hesaplamanın Kısa Yolu Demirin kg cinsinden birim ağırlığı= 0,00617xD² şeklinde hesaplanabilmektedir. Buradaki D mm cinsinde demir çapıdır. Tabii ki bu formül inşaat demirinin hacminin, demir birim hacim ağırlığı ile çarpımının demir çapı cinsinden ifadesidir.

Kısa metraj ne demektir?​

Metraj kısaca, yapı içerisinde kullanılan kalemlerin hesaplanma işlemidir. Bu kalemler inşaat için gerekli olan tüm malzemeleri içerir. Metraj işlemlerinin detaylı olarak yapılması gerekir. Birimlere göre ölçüm yapıldıktan sonra metraj hesaplanması tamamlanır.

Demir metrajı çıkarmak için hangi projeye bakılır?​

Demir metrajı çıkarabilmek için öncelikle statik projeyi tüm detaylarıya başarılı bir şekilde okuyabiliyor olmak gerekir.

Radye temele ne kadar demir gider?​

Bodrum yapılacaksa radyal temelde perde betonları ile beraber 12 ton demir kullanılabiliyor. Eğer bodrum yapılmayacaksa temelde 7 ton, ondan sonrası her kat için ortalama 3-4 ton civarında demir gidiyor.

Minha nasıl hesaplanır?​

Metraj hesabı yapılırken boşluk olarak yapılan hesaplamalara minha adı veriliyor. Minha Nasıl Hesaplanır? Herhangi bir sektörde hesaplar yapılırken bazı boşluklar düşülür. Özellikle inşaat sektöründe kapı boşluğu veya pencere boşluğu gibi alanlar metraj hesabında minha olarak adlandırılır.

Hakedişler nasıl yapılır?​

Yapılan işin/hizmetin tutarı ve fiyat farkı toplanarak hakediş tutarı elde edilir ve bu tutar üzerinden KDV hesaplanarak tahakkuk tutarı elde edilir. Bu hakediş için yükleniciden kesilecek tutarlar (damga vergisi, gelir kurumlar vergisi, geçici kabul kesintisi, cezalar vb.)
 

Yazar: moderatör
Article Title: Donatı metrajı ne demek?
Kaynak Url: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Üst