Son Konu

Danimarka'da Hayat 6 Nisan'da Korona Karnesiyle Normala Dönecek

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-233d2609d8e8d132182cd62f6d55d31e0929685f.jpg

Danimarka'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla uğraş kapsamında Aralık 2020'den bu yana kapalı olan işletmeler kademe kademe tekrar açılırken, ülkede dijital uygulama "korona karnesi" de yürürlüğe giriyor.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Parlamentoda temsil edilen partilerin önderleri ile ülkede Kovid-19 sonrası olağan hayata dönüşün planlaması hakkında yaklaşık 12 saat süren toplantı gerçekleştirdi.

Çok sağcı Yeni Sağ önderi Pernille Vermund'un "korona karnesi"ni protesto ederek katılmadığı toplantının akabinde, öbür parti başkanları ile basın toplantısı düzenleyen Başbakan Frederiksen, kısıtlamaların ne vakit kaldırılacağı tarafında açıklamalarda bulundu. Toplantıya katılan parti başkanlarının, 50 yaş ve üzerindeki vatandaşların aşılanmasının ehemmiyeti konusunda hemfikir olduğunu tabir eden Frederiksen, "50 yaş ve üzeri herkes aşılandığında, Danimarka toplumunda birkaç alan hariç kapalı olan yerlerin tamamına yakını açılacak." dedi. Frederiksen, işletmelerin açılabilmesi için, salgının denetim altında tutulması gerektiğini ve "korona karnesi"nin zarurî olduğunu da söyledi.

Olağan hayata dönüş 21 Nisan'a kadar sürecek

Açıklanan plana nazaran, Paskalya tatilinin sona erdiği 6 Nisan'dan itibaren, ilköğretim 5.-8. sınıf öğrencileri ile lise öğrencileri "yüzde 50 yüz yüze eğitim" koşuluyla okullarına dönebilecek. Öğrenciler, her iki haftanın bir haftasını okulda yüz yüze eğitim alarak geçirecek. "Korona karnesi"nin mecburî olarak kullanıma başlanacağı iş yerleri ortasında gösterilen kuaförler, hoşluk ve bakım salonları, masaj salonları, dövme klinikleri ve gibisi iş yerleri de 6 Nisan'dan itibaren açılacak. 15 bin metrekarenin altındaki AVM'lerin 13 Nisan'dan itibaren açılmasına karar verilirken, daha büyük AVM'lerin ise 21 Nisan'da açılması hedefleniyor.

Barlar ve diskotekler için tarih yok

"Korona karnesi"nin kullanımının zorunluğu olduğu tiyatro, sinema ve konser salonlarının açılışına ve restoranlarda içeride servis yapılmasına ise 6 Mayıs'tan itibaren müsaade verilecek. 21 Mayıs'tan itibaren de hayvanat bahçeleri ve cümbüş merkezlerinin açılışına müsaade verilecek ülkede, barlar ve diskotekler için şimdi tarih belirlenmedi.

Karne, 72 saatte alınmış bir negatif Kovid-19 testini gösterecek

"Korona karnesi"nin birinci etapta kişinin Kovid-19 aşısı yaptırıp yaptırmadığını ve son 72 saatte alınmış bir negatif Kovid-19 testini gösteren "MinSundhed" ismi verilen dijital bir uygulama olacağı lakin daha sonra öbür Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle birlikte geliştirilecek uygulamaya geçileceği kaydedildi. "Korona karnesi"nin, dijital uygulama kullanamayan şahıslara ise evrak olarak sunulacağı belirtildi.

Üst Alt