Son Konu

Korsan Yazılıma Bulaşmamak İçin 4 Neden!

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
korsan-yazilima-bulasmamak-icin-4-neden.jpg

Şirketler, geride bıraktığımız yıllarda yazılım ve medya korsancılığını engellemek üzere farklı tahliller aradılar. Lisanslı içeriklerin bazen çok kıymetli olması, kimi kullanıcılar için korsan kullanmayı "bir bakıma" haklı kılıyordu. Korsanın yakın vakitte bitip tükenmeyeceğini biliyoruz, lakin artık korsan kullanmak için çok daha az neden var. Peki nedir bu nedenler?

Fiyatsız işletim sistemleri

iOS ve Android üzere işletim sistemleri, biz kullanıcıların beklentilerini epey değiştirdi. Taşınabilir işletim sistemlerinin güncellemeleri de fiyatsız olarak sunuluyor.

Dahası Apple, OS X güncellemelerini Mountain Lion ile birlikte fiyatsız olarak dağıtmaya başlarken Microsoft, Windows 10 ile modaya uydu: Evvel lisanslı eski Windows kullanıcılarına işletim sistemini ücretsiz sundu; sonrasında da yeni bir Windows geliştirmek yerine Windows 10'a yeni özellikleri, ücretsiz güncellemelerle dahil etmeye başladı.

Elbette bu işletim sistemleri aslında tam manasıyla fiyatsız değiller - onları kullanabilmek için en azından eski sürümleri evvelce satın almış olmanız gerekiyor. Fakat bunu bir defa yaptıktan sonra gelecekteki güncellemeler, sizden tek kuruş istemiyor.

Özcesi Windows'un orjinal olmadığına dair bildirilerin günleri, sayılı olabilir. 

Uygun fiyatlı akış hizmetleri

Günümüzün fevkalade medya akış hizmetleri, korsan içeriğe olan ihtiyacı ortadan kaldıran nedenlerden. Aylık makul bir fiyat karşılığında neredeyse istediğiniz tüm müziklere ulaşabiliyorsanız, kendi kitaplığınızı yönetmekle uğraşmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz her müziği bulamayabilirsiniz fakat birden fazla kullanıcı, akış hizmetlerinin sunduklarından şad. Birebir durum, Netflix üzere görüntü ve sinema hizmetleri için de geçerli.

Spotify, Google Music yahut Apple Music sayesinde birçok kullanıcı, korsan müziği bırakmış durumda. Netflix ise, sinema indirmekle uğraşanların bu uğraşını haksız çıkartacak kadar güçlü bir içerik sunuyor. 

Aylık üyelikler ve süratli güncellemeler

Aile paylaşımı

Eski dijital hizmetler, hizmeti yalnızca sizin kullanmanıza müsaade veriyordu. Tek başınıza yaşıyorsanız sorun yok, lakin çiftler ve aileler için bu sistem pek avantajlı değildi. Korsan bir içeriği istediğiniz kadar bireyle paylaşabilirdiniz.

Lakin bugünkü akış hizmetlerinin çoğu - kimileri ufak bir ekstra fiyat kaşılığında da olsa - bir cins paylaşıma müsaade veriyor. Apple Music ve Spotify aile paylaşımı fonksiyonuna sahip. Netflix de, abone olacağınız pakete bağlı olarak, birebir anda 2 ya da daha fazla kişinin hizmeti kullanmasına imkan tanıyor. Dolayısıyla medyaları sırf paylaşmak için indirmenize gerek kalmıyor.

Üst Alt