Son Konu

Bir Çiftçi Yanlışlıkla Belçika-Fransa Sınırını Değiştirdi

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
bir-ciftci-yanlislikla-belcika-fransa-sinirini-degistirdi-1620140358.jpg

Belçika'nın hudut kasabalarından biri olan Erquelinnes'de yaşayan bir çiftçi, tarlasını sürdüğü sırada önüne çıkan bir taşa sonlanarak taşın yerini değiştirdi. Lakin kelam konusu bu yer değişimi Fransa ile Belçika ortasında bir hudut krizine(!) neden oldu.

Belçikalı bir tarihçi, ormanda yürüyüşe çıktığı sırada Fransa-Belçika hududunu gösteren kelam konusu taşın 2,29 santimetre kadar Fransa içlerine taşındığını fark etti. Böylelikle Napolyon'un 1815'teki Waterloo Muharebesi mağlubiyetinden sonra belirlenen Fransa-Belçika sonu resmi olarak olmasa da fiilen değiştirilmiş oldu.

9e92d65bb94bc717f8404b5dcdf7c1a93ab66e11.jpeg

İddia edebileceğiniz üzere hem Fransa hem de Belçika, Avrupa'da kartların yine dağıtılmasına neden olan(!) bu değişimi espri ile karşıladı. Olayın gerçekleştiği Erquelinnes kasabası lideri David Lavaux, mevzuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada kelam konusu olayın bırakın ülkeler ortası bir krizi, iki komşu arazi sahibi ortasında gerçekleştiğinde bile arbedeye neden olabileceğini söyleyerek, "Belçika'yı büyütmüş ve Fransa'yı küçültmüş, bu uygun bir fikir değil" halinde konuştu.

Bir Fransız kanalı olan TF1'e konuşan Lider Lavaux, "Ben memnundum, benim kasabam büyüdü. Lakin [Fransa tarafındaki] Bousignies-sur-Roc kasabasının belediye lideri birebir fikirde değildi" sözlerini kullandı. Sonun Fransız tarafında kalan hudut kasabası Bousignies-sur-Roc'un belediye lideri Aurélie Welonek ise Lavaux'un kelamlarına gülerek, "Yeni bir hudut savaşından kaçınabileceğimizi sanıyorum" dedi.

8590bc7c87241441bc3bf94722184440cea15fa6.jpeg

Latife bir yana, sonuçta ülke sonları devlet liderlerinin ya da temsilcilerinin imzalarını taşıyan muahedeler ile belirlendiğinden Belçikalı çiftçinin yapmış olduğu değişiklik kalıcı olarak kabul edilemez. Bu noktada Belçikalı yetkililer, taşı yerinden oynatarak ülke sonunu değiştiren çiftçiden taşı eski yerine koymasını isteyecekler.

Çiftçinin bu talebi reddetmesi halinde mevzu, Belçika Dışişleri Bakanlığı'na taşınacak ve Bakanlık, 1930'dan bu yana fonksiyonsuz olan bir hudut komitesini misyona çağıracak. Kasabanın belediye lideri olan Lavaux, çiftçinin taşı yerine koymaması halinde bir dava ile karşılaşabileceğini söyleyerek, "Eğer âlâ niyet gösterirse bir sorunu olmaz, bu mevzuyu problemsiz hallederiz" formunda konuştu.

Üst Alt