Son Konu

Dogecoin’in Yaratıcısı: Tüm Kriptolar Bir Aldatmaca

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Dogecoin-Kripto2.jpg

Kripto paralar, son 10 yıl içerisinde zaman zaman dalgalanmalar olsa da devasa şekilde yükselişe geçti. Ancak buna rağmen insanlar ikiye ayrılmış durumda. Kimileri kripto para biriminin tamamen aldatmaca olduğunu düşünürken, kimileri geleceğin para birimi olarak görüyor. Bu şüpheciler listesinde şaşırtıcı bir isim daha var: Dogecoin’in yaratıcılarından Jackson Palmer.

Ödeme sistemini 2013 yılında Billy Markus ile birlikte internette dolaşan “doge” meme’lerine dayalı bir şaka olarak oluşturan Palmer, 2019’da hesabını gizlediğinden beri Twitter’da görünmüyordu. Dün bir patlama ile geri dönen yazılım mühendisi, kripto paralar hakkında bazı paylaşımlar yaptı.

Kripto paraların, öncelikle vergiden kaçınma, düşük seviyedeki düzenleyici gözetim sayesinde yandaşlarının zenginliğini artırmak için inşa edilmiş, doğası gereği sağcı, hiper-kapitalist bir teknoloji olduğuna inanıyorum.

Palmer ayrıca, kriptonun “zengin kişilerden oluşan güçlü bir kartel tarafından kontrol edildiğini” ve finansal açıdan çaresiz ve saf olanların çaresizliğini istismar ettiklerini dile getirdi.

Finansal sömürü, şüphesiz kriptodan önce de vardı. Ancak kripto para birimi, vurgunculuk hunisini tepedekiler için daha verimli ve savunmasızlar için daha güvensiz hale getirmek için inşa edildi.

Dogecoin-Kripto-640x360.jpg

Görünüşe bakılırsa Palmer’in fikirleri tam anlamıyla değişmiş ve bunları daha önce ortaya çıkması için yardım ettiği endüstri için söylüyor. 2017 yılındaki bir Vice makalesinde, Dogecoin 2 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştığında “bir şeyler çok yanlış” şeklinde bir yazı yazmıştı. Bununla birlikte 2015 yılında kripto ile ilişkisini sonlandıracağını da söylemişti.

Dogecoin, Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Ancak o günden bu yana yaklaşık %72 değer kaybetti ve hala 25 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Yani piyasa değeri açısından ilk 10 kripto para biriminin içinde yer alıyor. Peki siz kripto paralar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Üst Alt