Son Konu

80 Kat Ev Baklavası

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
80 Kat Ev Baklavası Tarifi İçin Malzemeler

*1 çay brd sıvı yağ
*1 çay brd süt
*1 yumurta
*12 çorba kaşığı sirke
*1 paket kabartma tozu
*Arasına ceviz yada Antep fıstığı

Şerbeti için;

*3 su bardağı şeker
*2 su bardağı su

80 Kat Ev Baklavası Tarifi Yapılışı Merhabalar Bayram bitti ama bu tarifi paylaşmak istedim Yıllarca annemin bu baklavası bayramların 1 numarası oldu Bu bayramda da benim yaptığım baklava çok beğenildi Mutlaka denemelisiniz
Tüm malzemeleri karıştırarak yumuşak bir hamur elde ediyoruz Hamuru 80 bezeye ayırıyoruz Cevizden daha küçük oluyor bezeler 10 tane bezeyi çay tabağı büyüklüğünde açıyoruz Her bir bezeyi nişastaya batırıp üst üste koyuyoruz ve 10 unu birlikte tepsi boyutunda açıyoruz Yani 10 lu gruplar halinde 8 tane yufka açmış olacağız Aralara nişastayı çok kullanırsanız Hamur kurur ve açılmaz Ben sadece nişastaya batırıp çıkarıyorum 10 arlı açılmış 4 yufkadan sonra arasına iç malzemesini döküyoruz Ve diğer 4 yufkayı da açıp tepsiye seriyoruz ve kesiyoruz
Baklavayı 1 saat kadar dinlendirip kızdırdığımız yağı ıslanmayan yer kalmayacak şekilde üzerine kaşıkla döküyoruz Yağ baklavaya değdiğinde hamurun kabarması lazım Coss etmeli yani)daha sonra baklavayı 180 derecede üzeri kızarana kadar pişiriyoruz
şerbeti için suyu ve şekeri kaynatıyoruz Göz göz olmaya başlayınca birkaç damla limon sıkıp 10 dk kadar kaynatıyoruz Koyu kıvamlı olmamalı şerbet hazır olduğunda soğuk baklavaya sıcak şerbeti döküyoruz Baklavayı yumuşak seviyorsanız şerbeti döktükten sonra üzerini tepsiyle kapatın Ben daha çıtır sevdiğim için üzerini örtmedim Afiyet olsun

Üst Alt