Son Konu

Otizmli Oğlunu Cyborga Çeviren ‘Çılgın Bilimanası’

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
otizmli-oglunu-cyborga-ceviren-cilgin-bilimanasi-1563357298.jpg

Nörobilimci Vivienne Ming, bir bilim kişisi ve teorik nörobilimci. Birebir devranda da otizmli bir evladın anası. Ming, evladının hayatta karşılaşabileceği zorluklara karşı ilmî bilirkişiliğini ve teknolojiyi kullanırken, insanlığın gelecekte ulaşabileceği nokta konusunda da heyecan yaratıyor. 

Ming, birinci olarak evladı için bir Google Glass üzerinden öbür bireylerin yüzlerini ve tabirlerini gerçek devirli olarak tanımayı sağlayan bir sistem geliştirdi. Pek çok insan bu yeteneğe sahip olsa da bu özellik, otizmli bireyler için adeta bir üstün kahraman özelliği üzere gözüküyor. Ming, teknolojinin kişiler üzerindeki tesirini de tartışmaya açarken “Oğlumu bir Cyborg’a dönüştürmeyi seçtim ve insan olmanın tarifini değiştirdim” diyor; “Oğlumun mühendislik yapıtı üstün güçleri onu daha çok mu yoksa daha az mı insan yapar?” 

6f57994d6cb8d0462af8a42072cd57950c9e189c.jpeg

Günümüzde teknolojik yapılara sahip, gelişmiş protezler kullanan pek çok insan var. Biyonik gözler, zihinle denetim edilebilen uzuvlar günümüzde yaygınlaşıyor. Bütün bu protezlerin gayesi ise tıpkı: Engelli bireylerin handikaplarını ortadan kaldırmak ve ortalama insan imgesine kavuşmalarını sağlamak. Ming’in çalışması da birebir hedefe hizmet ediyor. Tek farkı bu protezin nörolojik olarak çalışması. 

8d1cdc67fb6b9d80821443a6240e138fd152e73c.jpeg

Ming, teorik olarak herkesin nöroteknolojilere erişebileceğini gelgelelim gerçekte, bu sistemlerin avantajlarından en çok yararlananların en az muhtaçlık duyanlar olacağını söylüyor. Yani muhtemelen gereğince parası olanlar bu teknolojilere birinci erişebilenler olacak. Bu da eşitsizliği arttıracak. Buna ek olarak, gereğince varlıklı olan bireyler kendi evlatlarını ve sonraki nesillerini biyolojik olarak da gelişmiş hale getirebilecek. 

Ming, bu gelişimlerin toplumsal eşitsizliği nasıl arttıracağını ve herkesin üstün güçlere sahip olmasının mümkün sonuçlarını tartışıyor. Birtakım bilirkişilere nazaran bu yerde düzenlemeler yapılması ve herkesin yeni teknolojilere erişimde eşit bahta sahip olmasının sağlanması taraftarı. Yani bir yanımız çiçek açarken öbür yanımız Cyberpunk 2077.

Üst Alt