Latest Thread

Duvarın su almaması için ne yapılmalı?

  • Konbuyu başlatan moderatör
  • Başlangıç tarihi
moderatör

moderatör

Yönetici
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
2,903
Tepkime puanı
2
Puanları
9
Yaş
34

Duvardan su geliyor ne yapmalıyım?​

Duvardan su akıyorsa, mutlaka akan suyun kayağı tespit edilmelidir. Çünkü uzun süre suya maruz kalan binanın ana kolonu zamanla çürümeye başlar ve bina için tehdit oluşur. Duvardaki su kaçağını kesin olarak bulmak için profesyonel bir firmadan destek alınmalıdır.

Duvar neden su ceker?​

Duvar yağmur oluklarının işlevini düzgün yapmaması sebebiyle su alır. Bu suyun alınmasını topraktan da kaynaklanabilir. Zemin katta bir kısmı toprağa gömülü olan daireler özellikle şiddetli yağmurun olduğu zamanlarda duvardan su alabilir. Biriken yağmur suları dairenin duvarından içeri sızar.

Evin duvar neden su alır?​

Dış cephe yalıtımları farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca dış cephede bazı noktalarda boşluk kalmışsa ve yağmurun açısına bağlı olarak duvar su alıyor olabilir. İkinci bir ihtimal ise; üst katın teras balkonunda fayanslardan kaynaklanmasıdır.

Evim temelden su alıyor ne yapmalıyım?​

Bina temelinden su çıkıyorsa, çıkan suyun kaynağı tespit edilmelidir. Tespit işleminden sonra gerekli çalışmalar yapılma başlanır… Bodrum katın dış duvarlarının yalıtım yapılmasından sonra mutlaka drenaj hattı yapılmalıdır. Drenaj hattı sayesinde, toprakta bulunan fazla su kanalizasyon sistemine aktarılır.

Duvarda ıslaklık neden olur?​

Duvarda ıslaklığın en temel sebebi tesisattaki su kaçaklarıdır. Örnek vermek gerekirse duvarda ıslaklık olan duvarın yakınlarından geçen bir su borusunda sızıntı olabilir. Bu sızıntı ilerleyerek duvarınıza ulaşmış ve buradan sızıntı şeklinde yayılım yapmış olabilir. Bu durum duvardaki ıslaklığın birinci sebebidir.

Duvar su alırsa ne olur?​

Tespit işleminden sonra ise onarıma geçilmelidir. Çünkü dış duvardan su alan evlerde yüksek oranda rutubet olmaktadır. Rutubet ise duvarların küflenmesine, yıpranmasına ve ilerleyen süreçte kötü görünüme kavuşmasına neden olur. Çok ağır nem alan duvarlar ise zamanla çöker ve ciddi sorunlara, masraflara yol açar.

Su temele zarar verir mi?​

Kısa vadeli olarak ele alınırsa su bina temeline zarar vermez. Ancak yer altında olduğu için bina temelinin betonu uzun süre suya maruz kalır. Uzun süre su ile temas eden beton zamanla kararmaya başlar ve çürüme söz konusu olur.

Duvardaki su sızıntısı nasıl bulunur?​

Duvardaki su kaçağı nasıl bulunur sorusunun cevabı ise akustik dinleme cihazı denilen alettir. Akustik dinleme cihazı; duvar içindeki borularda su kaçağı varsa, duvarı kırmadan o suyun sesini dinleyerek su kaçağının olduğu yeri tespit etmek için kullanılır.
 

Yazar: moderatör
Article Title: Duvarın su almaması için ne yapılmalı?
Kaynak Url: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Üst