Son Konu

Havuzda Boğulan Deniz'in Babası: 'Sırtında Morluk ve Mazgal İzi Vardı'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-d9cb8b2195ea8a1463a07bd05ce443262d9f3bfb.jpg

Adana’da su parkında yüzdüğü 35 santimetrelik havuzda boğulan Deniz Poyraz Karslı’nın (10) babası Yusuf Karslı (41), oğlunun vefatına su parkı işletmesinin ihmalinin neden olduğunu öne sürdü. Karslı, " Çocuğumun sırtında büyük bir morluk ve derisini kaldıran bir mazgal izi vardı. Orada bir güvenlik yok muydu? Bu işin sonuna kadar arkasındayız" dedi.

Olay, 11 Haziran'da öğle saatlerinde merkez Çukurova ilçesi Yüzüncüyıl Mahallesi’ndeki bir su parkında meydana geldi. Dilan-Yusuf Karslı çiftinin tek çocuğu olan Deniz Poyraz Karslı, annesi ve kuzenleriyle su parkına gitti. Dilan Karslı, havuz kenarında bulunan şezlongda otururken çocuklar ise havuzda eğlenmeye başladı. Deniz Poyraz Karslı bir mühlet sonra 35 santimlik havuzdan çıkamadı. Deniz’in kuzenlerinden biri durumu anne Karslı’ya haber verdi. Havuza koşan Karslı, oğlunun suda hareketsiz yattığını görünce çığlık atarak yardım istedi. Deniz'e birinci müdahaleyi, o sırada havuzda yüzen bir hemşire yaptı. İhbar üzerine olay yerine gelen ambulansla özel bir hastaneye kaldırılan Deniz, daha sonra Adana Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Beynine oksijen gitmemesi nedeniyle hayati tehlike kaydıyla tedaviye alınan Deniz, 12 Haziran sabahı hayatını yitirdi. Deniz’in cansız vücudu, otopsi için Adana İsimli Tıp Kurumu morguna götürüldü. Acı haberi alınca yıkılan Dilan Karslı, polis merkezine giderek işletme sahiplerinin ihmali gerekçesiyle şikayetçi oldu. Deniz Poyraz Karslı'nın kesin vefat nedeninin, otopsi raporunun çıkmasıyla netlik kazanacağı bildirildi.

"Yardım çığlığımı duymadılar"

Deniz’in, havuzdaki su tahliye pompasının vakumuna kapıldığını öne süren Dilan Karslı, "Oğlumu tek başıma kaldırmaya çalıştım lakin alttan vakum çekiliyordu, başaramadım. Hemşire olduğunu söyleyen biri geldi ve birlikte çıkarmaya çalıştık, gücümüz yetmedi. Etraftakilere ‘Yardım edin’ diye bağırdım lakin çığlığımı duymadılar. Cumartesi günü vefat haberini aldık ve ihmal sebebi çocuğumu kaybettim. Hepsinden şikayetçiyim” diye konuştu.

İşletme sahibi Soner Çabuk ise olayın yaşandığı saatlerde havuzun devridaim sisteminin çalıştığını, Deniz'in vakuma kapılmadığını öne sürdü.

"Çocuğum epilepsi hastası değildi"

Cezayir’de aşçılık yapan ve oğlu Deniz Poyraz’ın mevt haberini alınca Adana’ya dönen baba Yusuf Karslı, olayla ilgili isimli sürecin başladığını belirtti. Bu süreç içerisinde içlerini yakan birçok şeyin olduğunu söyleyen baba Karslı, oğlunun vefatının aydınlatılmasını istedi. Deniz Poyraz’ı boğulduğu havuzdan çıkaran hemşirenin sözünün olayın seyrini netleştirdiğini vurgulayan Karslı, “Hemşire, çocuğumu havuzdan zorla çıkarabildiklerini zira vücudunu havuzun yerine çeken bir şey olduğunu söylüyor. Bu sırada havuzun hiçbir çalışanı ortada yok. Biz bunu soruyoruz. Ayrıyeten çocuğumun epilepsi hastası olduğunu söylüyorlar. Benim çocuğumun o denli bir hastalığı yok” dedi.

"Sırtında mangal izi vardı"

Kelam konusu su parkının hangi sistemle ne biçimde ihale verilerek işletildiğini araştıracağını kaydeden Karslı, toplumsal medyadan bir bayanın kendisine bildiri attığını ve iletisinde iki yıl evvel kendi çocuğunun da tıpkı havuzda emsal biçimde vefat tehlikesi atlattığını belirttiğini kaydetti. Vakum ya da derin pompa paklığı denilen sistemin havuzda çocuk varken çalıştırılmaması gerektiğini lisana getiren Karslı, şunları kaydetti:

Hemşirenin sözleri çok kıymetlidir. Çocuğumun sırtında büyük bir morluk ve derisini kaldıran bir mazgal izi vardı. Orada bir güvenlik yok muydu? Bu işin sonuna kadar ardındayız. Ben devletime güveniyorum. Havuz hala çalışıyor ve fiyat reklamı yapıyorlar. İçimizi yakıyorlar.”

Üst Alt