Son Konu

Apple'ın Yenilenen Haritalar Uygulaması Neler Sunuyor?

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

WWDC 2019 ile birlikte Apple, iOS 13 işletim sistemiyle getirilecek olan yeniliklerin tanıtımını yaptı. Bu yenilikler arasında gösterilen yenilenmiş harita pratiği, ilgiyi üzerinde topladı. Pekala iOS 13 işletim sistemini kullanacak olan Apple sahipleri, yenilenen harita tatbikinde bulunan 'sokak görünümü' modunu nasıl kullanacaklar ve bu özellik tam olarak ne manaya geliyor? İşte bu soruların yanıtını sizler için derledik. 

8bd3ab92289026446386ec3aef8bff7121c61766.jpeg

Aslında bu özellik Google'ın harita servisinde mevcut. Google'da 'Sokak Görünümü' olarak isimlendirilen bu özellik Apple'da önümüze 'Look Around' yani 'Etrafına Bak' olarak geliyor. Haritalar pratiğini açtıktan sonra kullanıcılar, iOS 13 ile birlikte onlarında bir dürbün görecekler. Bu dürbüne dokunan Apple kullanıcıları, bulundukları nahiyeyi adeta gezintiye çıkacaklar. Bununla birlikte gidecekleri tarafı takip edebilecek olan Apple kulanıcıları, bu özellik sayesinde yollarını da kaybetmeyecekler. 

c3480d2d60ed8c493cdff527de516e0531848f7e.jpeg

Tüm özelliklerine karşın Apple'ın bu özelliğinde büyük bir mesele bulunuyor. Google yıllardır, gerek uydudan manzara yekuna gerekse sokak görünümü pratiği için fotoğraflama süreçlerini sürdürüyordu. Lakin Apple bu sürece yeni başladı, bu yüzden Etrafına Bak özelliği şu an için sonlu nahiyelerde mevcut. Apple'ın bu durumu yerküre umumisine nasıl yayacağı konusu ise şimdi bilinmese de Apple'ın bu yeni özelliğini test edebileceğimiz gün geldiği hengam, doğrudan San Francisco'da bulunan Columbus Tower'ı haritalar pratiğinden arayarak, Etrafına Bak özelliğinin deneyimini yaşayabiliriz.

Apple'ın etrafına bak özelliği ile ilgili bir de tanıtım görüntüsü paylaşıldı. iOS geliştiricisi olan Benjamin Mayo'nun Twitter üzerinden paylaşmış olduğu o medyayı çabucak aşağıdan izleyebilirsiniz.

Üst Alt