Son Konu

Disney+ Gününde Duyurulan Marvel Dizileri

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
content_618ebecf7f9ac_73388.jpg

Geçtiğimiz yıl büyük bir bombardıman şeklinde geçen Disney+'nın yatırımcı günü sonrası bugün yapılan Disney+ günü yine bolca Marvel içeriğine sahne oldu. Her ne kadar geçen yılın o yoğun ve duyurularla dolu atmosferi yaşanmasa da mevcut dizilerle ilgili yeni gelişmeler ve bazı duyurular hayranların yüzünü güldürdü. Marvel Sinematik Evreni de bu gelişmelerden epey nasibini aldı. Tam 12 Marvel dizisi ya ilk kez duyuruldu ya da daha önce duyurulan diziler hakkında yeni bilgiler paylaşıldı. Disney+ gününün Marvel çıkartması şu şekilde;

1-) X-Men: The Animated Series

x1.png

Benim için diğer 11 yapım bir kenara X-Men: TAS duyurusu bi yana. Çocukluğumda beni Marvel'a ve karakterlerine alıştıran ve hayatımın her döneminde büyük keyifle izlediğim çizgi dizi geri dönüyor. Hem de yeni bölümleriyle birlikte. Orijinal kadrodan da bolca ismin geri dönüş yapacağı çizgi diziyi 2023 yılında izleyeceğimiz açıklandı. Yeni isimlerle birlikte yeni maceralara da yelken açacak X-Men: TAS bu etkinliğin benim adıma en güzel sürprizi oldu.

2-) Moon Knight

moon2.png

Oscar Isaac'in başrolünde yer alacağı Moon Knight dizisini epey bir zamandır biliyoruz. Antik Mısır'dan güçlerini alan Marc Spector'u da ilk kez görme şansına eriştik. Tabii daha resmi bir fragman göremedik ama en azından işlerin yolunda gittiğini söyleyebiliriz. Çoklu kişilik bozuklukları, mitoloji ve şehir hayatının kaosu bir araya gelince ortaya biraz deli biraz cesur bir kahraman çıkıyor.

moon1.png
Mohammed Diab'ın yönetmenliğini yapacağı Moon Knight dizisini 2022 yılı içerisinde izleyeceğiz. "Marc Spector'ın içerisinde bulunan çoklu kişilikler kendilerini modern ve antik Mısır'da yaşanan tanrılar arasındaki ölümcül bir savaşın karşısında bulacaklar." açıklaması da olayların biraz daha mitolojik kısmının ağır basacağı izlenimini veriyor. Bu beyazlar içerisindeki sıradışı kahramanın delilikleri epey ilgi çekici olacak gibi.

3-) She-Hulk

she2.png

Hulk'ın Marvel Sinematik Evreni içerisinde kilit bir rolü vardı. Ancak Avengers: Endgame sonrası orijinal ekip birer birer halef-selef sürecine girdi. Hulk için de doğal olarak öz kuzeni Jennifer Walters'tan daha iyi bir aday yoktu. Çizgi romanlarda bir kan nakli sonrası She-Hulk'a dönüşen avukat Walters, devasa boyutuyla yeri geldi Avengers üyesi oldu yeri geldi Loki dizisinde gördüğümüz T.V.A'da avukatlık yaptı. Dizinin hikayesi nereye kadar uzar bilemiyorum ama potansiyeli sonsuz gibi gözüküyor.

she1.png
Öte yandan Mark Ruffalo'nun canlandırdığı Hulk ve Abomination da dizide yer alacak. Tatiana Maslany'nin başrolünde yeraldığı dizi de yine 2022 yıl içerisinde yayınlanacak. Diziden çok kısa yayınlanan ilk görüntülerde Hulk'ı hemen görmek sevindirici oldu ama She-Hulk'ın dönüşüm süreci çizgi romanlardan biraz daha farklı olabilir.

4-) Ms. Marvel

msmarvel1.png

Sadece orijinal Avengers ekibi değil Captain Marvel da kendisine yeni bir yardımcı bulmuş gibi duruyor. Kamala Khan'ın Jersey City'deki maceraları bir noktada kozmik evrene de sıçrayacak ve Ms.Marvel yeni dönem Marvel Sinematik Evreni içerisinde önemli bir yer tutacak. Disney+'nın belki de en çok reklamını yaptığı dizi bu özel günü de boş geçmedi. 2022 yılının bir başka MCU dizisi başrolnde Iman Vellani'yi barındırıyor. Adil El Arbi & Bilall Fallah, Meera Menon ve Sharmeen Obaid-Chinoy ekibinden oluşan yönetmen/yapımcı kadrosu ise dizinin kamera arkasında yer alacak.

5-) What If...? İkinci Sezon

whatif1.png

İlk sezonuyla MCU'ya farklı bir bakış açısı katan What If dizisi beklenildiği üzere ikinci sezonuna da kavuşuyor. Zaten ilk 18 bölümü hazırlamaya başlayan stüdyo bunların ilk kısmını bu yıl izleyicilerle buluşmuştu. Guardians of the Multiverse olgusuyla birlikte her biri birbirinden ayrı What If hikayelerini bile bir sinematik evren formatına getiren MCU, ikinci sezonda da aynı yoldan devam edecek gibi duruyor. Ancak ben birbirinden bağımsız What If hikayelerini daha çok seviyorum yine de ilk sezondaki Party Thor ve Star Panther gibi muhteşem kombinasyonlar görmeye kimsenin hayır diyeceğini sanmıyorum.

6-) Echo

echo1.png

Daredevil'ın MCU'ya gelip, gelmeyeceği halen merakla beklenirken çizgi romanlarda Daredevil ile yakından tanıma şansına eriştiğimiz Echo kendi dizisine kavuşuyor. İlk olarak önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan Hawkeye dizisinde izleyeceğimiz Alaqua Cox'un canlandıracağı Maya Lopez karakteri sonrasında kendisine evrende daha sağlam bir yer bulacak. Her ne kadar etkinlik öncesi bu dizinin kesin olarak geleceği bilinse de bugün ile birlikte resmen duyurulmuş oldu. Darısı Daredevil'ın başına.

7-) Spider-Man: Freshman Year

spider1.png

Liseli bir Peter Parker, bir senarist için sonsuz materyale gebedir. Marvel Sinematik Evreni bu sinema filmlerinde bu potansiyeli Tony Stark ile biraz heba etse de imdada animasyon departmanı yetişti. Spider-Man: Freshman Year ismindeki yeni animayon dizi bizleri Tom Holland usulü Spidey'nin lisedeki ilk dönemine götürecek. Daha ortada Tony Stark bağlantısı yok, süper teknolojik kostümler yok. Saf, liseli Peter ve başından geçen biraz hüzünlü biraz komik bolca eğlenlenceli olaylar var. Jeff Trammel'in senaryosunu yazacağı dizinin ne yazık ki henüz resmi bir yayın tarihi yok.

:cool: I Am Groot

resim-2021-11-12-221832.png

Guardians of the Galaxy'nin en sevimli üyesi Bebek Groot bir internet fenomeni haline gelmişti. Fırasatı kaçırmayan Disney, hemen Bebek Groot için bir animasyon dizisi hazırlıklarına başladı. GYönetmenliğini Kirsten Lepore'un yapacağı dizide Groot'un ergenliğe doğru giden sürecine tanıklık edeceğiz. Kısa kısa bölümlerden oluşacak olan I Am Groot dizisi bana tam Disney'in hayalindeki proje gibi gözüktü. Bakalım bu çizgi diziden sonra el işi Groot peluşu reklamları ne kadar süre anasayfalarımızı meşgul edecek?

9-) Ironheart

ironheart1.png

Halef-Selef işinde en muammalı süreç Tony Stark'a ait. Zira sadece Iron Man için iki farklı MCU dizisi duyuruldu. Bunlardan ilki olan Ironheart'ın resmi logosu da ortaya çıktı. Üstün zekalı bir öğrenci olan Riri Williams'ın kendisine yaptığı Iron Man benzeri zırh ile günü kurtarma çabasını izleyeceğimiz Ironheart ilerleyen dönemlerde diğer Iron Man dizisi Armor Wars'a da bağlanabilir. Başrolünde Dominique Thorne'un yer aldığı dizinin de 2022 yılı içerisinde yayınlanması bekleniyor.

10-) Agatha: House of Harkness

aga1.png

Disney+'nın ilk Marvel Sinematik Evreni dizisi olan WandaVision evrende büyüyle ilgili yeni bir sayfa açmayı başarmıştı. Senaryodaki en enteresan karakter olan Agatha da bu sayede kendi dizisine kavuşmuş oldu. Her ne kadar sezon finalinde biraz geri plana atılmış olsa da işin içerisinde büyü olunca neler yapılabileceğini kestirmek güç. Tıpkı WandaVision'da olduğug ibi Kathryn Hahn yine Agatha rolünde karşımıza çıkacak. WandaVision'da da baş senarist olarak görev alan Jac Schaefer yine senarist ve yapımcı olarak Agatha: Housue o Harkness'ın yaratıcı ekibinde yer alacak. Dizinin yayın tarihi ise henüz açıklanmadı.

11-) Marvel Zombies

zombies1.jfif

What If dizisiyle birlikte animasyon dünyasına da giriş yapan Marvel Sinematik Evreni, burayı sevmiş gibi gözüküyor. Etkinlikte bol bol Marvel animasyonu hayranlara tanıtıldı. Bunlardan bir yenisi olan Marvel Zombies ile aslında daha önce What If ile tanışma şansına varmıştık. Ancak bu yeni zombi animasyonu What If ile aynı evrende mi geçecek yoksa bağımsız mı olacak henüz bilmiyoruz. Bryan Andrews'ın yönetmenliğini yapacağı ve Zeb Wells'in senaryosunu yazacağı Marvel Zombies'in yayın tarihi için "yakında geliyor" ibaresi kullanıldı. Ne kadar yakında geleceğini ise bekleyip göreceğiz.

12-) Secret Invasion

secret2.jfif

Geçen yıl Secret Invasion hikayeysinin bir Disney+ dizisi olduğunu öğrenince epey şaşırmıştım. Çünkü çizgi romanlarda büyük bir olay olarak işlenen bu hikaye tam Marvel Sinematik Evreni'nin aradığı Endgame sonrası senaryo olabilirdi. Captain Marvel filmi ile birlikte temelleri atılan Gizli İstila, şu ana kadar hem duyurulan hem de izlediğimiz Disney+ yapımları arasında en merak edilen dizi konumunda. Bu dizide yaşanan olayların tüm MCU'yu kökünden etkileyebilir. Eski bir karakterin Skrull çıkması bu zamana kadarki hikaye örgüsünün de bambaşka biçimlerde yorumlanmasına yol açabilir.

secret1.png
Başrolünde Samuel L. Jackson'ın canlandırdığı Nick Fury ve Ben Mendelsoh'un rol aldığı Talos'u izleyeceğimiz Secret Invasion'dan ilk görüntü de paylaşıldı. Nick Fury'i göz bandı olmadan görmek epey tuhaf hissettirdi. Henüz resmi bir yayın tarihine sahip olmasa da Secret Invasion'ı da 2022 yılı içerisinde izlemeyi bekliyoruz. 2023 yılında vizyona girecek olan Captain Marvel'ın devam filmi The Marvels'ın senaryosuna dair temel taşlar da çok büyük ihtimalle bu dizide yerleştirilecektir.

Görece sakin geçen Disney+ gününde Marvel adına yeni çok fazla bir şey öğrenemedik ama iki animasyon dizisi beni heyecanlandırmayı başardı. Doğal olarak X-Men: TAS için geri sayıma geçtim ama Spider-Man: Freshman Year da kulağa epey eğlenceli geliyor. Dizilerden ise Moon Knight bu zamana kadar MCU içerisinde gördüğümüz içeriklerden daha sıradışı bir atmosfere sahip. Önümüzdeki yıl üçüncüsü yapılacak Disney+ günü geldiğinde bakalım bu on iki diziden hangilerini izlemiş olacağız?

Üst Alt