Son Konu

50 Yaş ve Üzerindekilerin Aşılanmasına Başlandı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-2acee0a4758982f6cf95562b6d58f1a6066ab705.jpg

Türkiye'de korona virüs salgınıyla uğraş kapsamında yapılan aşılama çalışmalarında bugün yeni bir kümeye geçildi. 1 Haziran itibariyle 50 yaş üstü vatandaşlar, Kovid-19 aşısı için randevularını alabiliyor. Aşı olanlardan 50 yaşındaki Burak Horoz, "Sıram geldi ve aşımı yaptırdım. Kendimi inançlı hissediyorum ancak herkesin maske, uzaklık ve hijyen kurallarına uyarak kendi güvenliğini sağlaması lazım" dedi.

Sıhhat Bakanlığı Ankara Kent Hastanesi'nde aşı olmaya gelen 50 yaşındaki Burak Horoz, yaklaşık 6 ay evvel Kovid-19 geçirdiğini belirterek, "Sıram geldi ve aşımı yaptırdım. İnançlı hissediyorum kendimi fakat herkesin maske, ara ve hijyen kurallarına uyarak da yeniden kendi güvenliğini sağlaması lazım" dedi.

"Aşı, şu an için en âlâ çözüm" diyen Horoz, herkesin aşı olmasının toplum sıhhatinin korunması için büyük ehemmiyet taşıdığını lisana getirdi.

Horoz, "Bu şahsî tercih lakin aşı olunmaması herkesi tehlikeye sokuyor olabilir" sözünü kullandı.

Atılım Üniversitesinde öğretim üyesi olarak vazife yapan 53 yaşındaki Füsun Terzioğlu, şu ana kadar Kovid-19'a karşı kendini koruyabildiğini lakin her vakit tedirginlik yaşadığını belirterek, "Aşımın birinci dozunu oldum, daha rahatladım. İnşallah ikinci dozu da olduktan sonra daha inançlı olacağım." dedi.

Aşı yaptıranlardan Mehmet Ali Uslu, aşıyla inanç hissinin daha arttığını vurgulayarak, "Kendi güvenlik tedbirlerimizi alsak da maskemizi çıkarmasak da aşı yapıldığı için inanç geldi. İnşallah eşim ve çocuklarım da aşı olur ve sorun kalmaz" diye konuştu.

Kovid-19 aşılama süreci, Sıhhat Bakanlığınca Koronavirüs Bilim Şurası'nın tavsiyeleriyle oluşturulan takvim doğrultusunda sürdürülüyor.

Takvim doğrultusunda, 50 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasıyla ikinci etap tamamlanacak ve üçüncü evreye geçilecek.

Aşılama takvimi ne nazaran, üçüncü kademenin birinci basamağı 40-49 yaş kümesindekilerin aşılanmasıyla başlayacak ve 18-29 yaşlarındakilere aşı hakkının tanımlanmasıyla tamamlanacak.

Dördüncü kademe kapsamında da sırası geldiği halde aşı yaptırmayan şahıslar aşılanacak.

Vatandaşlar, Kovid-19 aşısına ait durumunu e-Nabız hesabından yahut 2023'e kısa bildiri (SMS) göndererek öğrenebilecek.

Aşı olacak küme ortasında yer alan şahıslar randevu süreci için Merkezi Tabip Randevu Sistemi ( MHRS ) uygulamasına yönlendirilecek, vatandaş, tarihi geldiğinde randevu aldığı sıhhat kuruluşuna gidecek.

Aşıyı uygulayan sıhhat çalışanı vatandaşın ikinci doz aşısını hangi tarihler ortasında yaptırabileceğini belirleyecek. Aşı uygulaması için vatandaşlar MHRS, e-Nabız hesabı yahut Alo 182 üzerinden randevu alabilecek.
Haberin Tamamı İçin:

Üst Alt