Son Konu

Sandığımız Kadar Yeni Değil! M.Ö. 400'den 1965'e Kadar Doğum Kontrol Yöntemleri

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-8847a86441574fb9147b67a42571b8541ade8e95.jpg

Doğum denetim aletleri ya da aile planlamaları ile yeni tanışmış değiliz. Aşağıdaki aletlere bakarsak doğum denetiminin milattan evvel 400lü yıllara dayandığını görürüz.

Burada gösterilen araçların kimileri rahim boynunu tıkamaya yarayan araçlar olan peserlerdir. Bu cins bir araç ayrıyeten çok eski bir prosedürdür, bazı medeniyetler koni haline getirilmiş yağlı kâğıt yahut yarım limon bile kullanmışlardır.

Prezervatif 1900lere kadar yaygın olarak kullanılmasada ünlü çapkın Casanova 1700'lerde kuzu derisi bir prezervatifin kullanıldığını yazmış. Viktorya Çağı’nda doğum denetimi teşvik etmek yahut onunla ilgili yazı dağıtmak yasa dışıydı.

Fakat 1920lerde İngiliz aktivist Marie Stopes, doğum denetimi ahlaki bir işlevden fazla tıbbi bir fonksiyon olarak göstererek bu toplumsal bariyeri yıktı. Stopes, kadınlara tavsiye veren ve bilhassa rahim boynuna ilişkin başlığı nasıl kullanmaları gerektiğini gösteren öncü bir doğum denetim kliniği açtı.

1937’de bir Amerikan anketi doğum denetim için çok büyük bir dayanak ( %71 den fazla ) olduğunu gösterdi. Ama doğum denetim için büyüyen rakamlarla açılan kliniklerin reklamlarını yapmak hala yasa dışıydı.

1950'lerin sonuna yanlışsız kimyasal araştırmacılar doğum denetim hapı geliştirdiler ve 1960’ta da Amerika Birleşik Devletleri Besin ve İlaç Dairesi onun kullanımını onayladı. Ancak tekrar de her eyaletteki evli bayanlar 1965 yılına kadar, tüm eyaletlerdeki evli olmayan bayanlar da 1972 yılına kadar doğum kontrol haplarını kullanamıyorlardı.

TIME’ın 1967’deki kapağına nazaran hap, tıpta ve bayanların büyüyen özgürlük hareketinde devrimci bir hareket oldu.
Kaynak: ...

Silphium

Eski Mısırlılar, istenmeyen spermi dışarıda tutmak için, vajina içinde bir tıkama olarak akasya yaprakları, bal ve iplik tiftiğinden oluşan bir karışım kullanmışlar. Antik Yunan'da silphium bitkisi (diğer ismiyle Laserwort) doğum denetim usulü olarak o kadar tanınan oldu ki bitkinin Yunanistan’da kuşağı tükendi.

Romalılar, MÖ 200-MS 400

Bronz peseri. Peser bu bağlamda rahim boynunu tıkamak için bir yoldur. Boşluk, peseri yerinde tutmak için bir çubuğun rahim boynu içine konmasını sağlar. Cinsel münasebet sırasında yerinde kalsa da bu türlü bir cinsel ilgi acılı olabilir.

1754- Casanova

Bir İtalyan çapkını ve maceraperesti olan Jean-Jacques Casanova’nın (1725-1798) bir gravür resmi (prezervatif şişiriyor).

1880

1880 dolayları. Bu tip bir altın lades kemiği kökü peseri rahim boynu içi bir alettir. Bu araçlar 1800lerin sonuna yanlışsız doğum denetimi olarak kullanılmaya başlandı. Rahim boynu boyunca rahmin içine iten bir kök ile birlikte kök peserin düz ucu vajinal duvara karşı otururdu. Rahim boynu içi alet hamile kalmadan sonra çalışır. Rahim duvarına yerleşen ve orada büyüyen, yeni döllenen embriyoyu durdurur. Rahim boynu içi aletler çoğunlukla rahim içi aletler tarafından geride bırakıldı. Rahim içi araç rahim içine büsbütün oturur ve rahim boynu ile rahim arasındaki bakteri geçişi riskini azaltır. Bu enfeksiyona ve kısırlığa yol açabilir.

Bu kontraseptif sünger 3 halde doğum denetimi sağlamaktadır.

-Spermi dışarıda bırakarak .

-Spermi kendi içinde absorbe ederek.

-Spermi öldürerek.

1910 dolayları. Bu prezervatif mide zarından yapılır ve çekal olarak bilinir. Çekal kondomlar hamileliğe karşı tesirliydi zira hayvan zarı virüslere geçirgendir. Onlar AIDS üzere cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı güvenilir bir halde muhafaza sağlamaz. Bu örnek kimyager John Bell ve Croyden Limited tarafından yapılmıştır.

1920 dolayları. “Prorace” marka doğum denetim aletleri Dr. Marie Stopes (1880-1958) tarafından geliştirilmiştir. 1921’de Londra’da açılan Mother’s Clinic tarafından dağıtılıyorlardı. Bu doğum denetim peserleri spermleri öldürmek için spermisid içermekteydi. Bunlar tek başına başlık yahut diyafram gibi başka doğum denetim aletleriyle kullanılırdı. Ticari markalı “Prorace”, Stopes’in soy ıslahındaki inancıyla ilgiliydi. 1900lerin başında geniş ölçüde inanılan bu teori seçici yavrulamanın, “istenmeyenleri” toplumdan çıkarabileceğini ileri sürüyordu.

1920 dolayları. Lastik kubbe başlığı.

Doğum denetim başlıkları ayrıyeten rahim boynuna ilişkin, kubbe yahut diyafram başlıkları olarak da isimlendirilir. Bunlar engelleyeci doğum denetim aletleridir. Rahime giren sperme karşı pürüz olarak davranır. Bu “Racial” marka rahim boynu başlığı Dr. Marie Stopes (1880-1958) tarafından geliştirildi. Ticari markalı “Racial”, Stopes’in soy ıslahındaki inancıyla ilgiliydi.

Bir diğer lastik kubbe başlığı.

1920 dolayları

Bu bir kök peseridir. Kökü tutmak ve onun rahim içinde kaybolmasını engellemek için bir başlığa yahut düğmeye tutturulan lastik, metal yahut cam kökten oluşur. Bu örnek camdan yapılmıştır. Daha küçük plastik yahut bakır rahim içi aletler bugün hala kullanılmaktadır.

Alman şirket Rauch tarafından metalden yapılan bir kök peseri.

1920 dolayları.

Alman jinekolog Ernst Grafenberg bu rahim içi aletini icat etti ve tanınan bir doğum denetim aleti haline geldi. Birinci örnekleri ipekböceği bağırsağından ve gümüş telden yapılmıştır. Bu rahim içi aleti, hamile kalma sonrası çalışır ve rahim duvarına yerleşen ve orada büyüyen, yeni döllenmiş embriyoyu durdurmaktaydı. Bir hekim tarafından rahim içine yerleştirilince orada yıllarca kalabilme özelliğine sahipmiş.

1925 dolayları öteki bir peser

Peserle 1800lerin sonunda ve 1900lerin başında yaygın jinekolojik bir tedaviydi. Ayrıyeten doğum denetim aleti olarak da kullanılmıştır. Bu peser kiriş ilmeği ve kemikten oluşmakta ayrıyeten kök yerinde daha büyük bir pürüz oluşturmaktadır.

Test edilen prezervatifler.

1965 dolayları.

Ağız yoluyla alınan doğum denetim hapları High Wycombe, Buckinghamshire, İngiltere’deki fabrikada üretilmekteyken.

Üst Alt