Son Konu

Çalışan Anne Olmak

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0

Annenin çalışması, mesleki doyumun yanı sıra, ekonomik bağımsızlık sağlar. Bu da kadının özgüvenini ve kendisine saygısını arttırır. Çocuklarının geleceğine yatırırım yapmanın huzurunu verir. Ama anne iyi bir iş kadını, iyi bir anne, iyi bir eş, olmak gibi birçok parçaya bölünür. İş bitimi, çocuk bakımı, ev işleri gibi birçok işi beraber yapmak zorunda kalır. . Annelerin bu sorumluluklarına yetişebilmesi için iyi bir planlamaya ve enerjiye ihtiyaçları olacaktır. Anne enerjisini doğru yere iyi planlama ile harcamalı, babayı da bu planlamaya dahil etmelidir. Annenin ve babanın gündelik zorlukları planlayarak beraberce üstünden gelmesi, bir işin ekip ruhu ile yapılması, paylaşılması hayatı kolaylaştırdığı gibi her ikisine zevk de verir. Anne baba arasındaki sevgiyi, anlayış ve bağlılığı arttırır.

Çalışan anneler çocuklarının bütün bakımını kendileri yapamadıkları, onu bakıcıya, kreşe veya büyük anneye bıraktıkları için vicdan azabı duyarlar. İyi bir anne olmadıklarını düşünürler. Çocuğun bakım veren kişiye bağlanacağı, bir anne olarak kendisine bağlanmasının tam olmayacağı endişesini yaşarlar. Çalışan bir anne olarak aynı duyguları endişe ve vicdan azabını ben de yaşadım.

Gözlemim bu endişeler ile çalışan anne babalar çocuklarına yeterince zaman ayıramamayı ona pahalı ve çok miktarda oyuncaklar, giysiler zararlı abur cuburlar alarak, çocuğun her türlü isteğini anında yaparak telafi etmeye çalışıyorlar. Sonuç doyumsuz ve sınırsız çocuklar. Oysa çocuğunuzla ne kadar değil ne kadar verimli vakit geçirdiğiniz önemli.  Ev hanımı olan bir anne bütün gün ev işleri ile uğraşıp ve çocuğunu gün boyu televizyon karşısında yalnız bırakıyor olabilir veya bütün gün evde olmasının sıkıntısını çocuğa bağırıp azarlayarak çıkarabilir. Siz işten gelip akşamları gerçekten çocukla konuşup onu dinleyerek, her ikinizin hatta babanın da katılacağı oyunlar oynayarak bir ev hanımı anneden çok daha verimli ve etkili vakit geçirebilirsiniz. Sevgi göstermenin yolu pahalı oyuncaklar değildir. Uzaktan kumandalı bir arabadansa telden yaptığınız bir araba, pahalı oyun hamurlarındansa evde tuz-su-undan yaptığınız hiçbir kimyasal içermeyen bir oyun hamuru çocuğunuz için çok daha yaratıcı ve değerli olabilir. Eşim hafta sonu bir tahta parçasından bıçakla yontarak kılıç yapmıştı. Oğlum o kılıcı çok sevdi. Şimdi 17 yaşında. Odasında aldığımız hiçbir oyuncak yok. Hepsi atıldı. Ama o tahta kılıç hala başucunda. Çünkü onu babası onun için yaptı. Değeri paha biçilemez.  Sıcak bir sohbet, sevgi dolu bir sarılma çok daha fazla şey ifade eder. Kızım 4 yaşında iken onu kreşten alıp eve geldiğimizde evde misafirimiz bile olsa oturtup ona günün asıl geçtiğini soruyordum. Sonuna kadar dinleyip, kendi günümü de anlatıyordum. Buna şahit olan bir arkadaşım şaşırmış ama çok hoşuna gittiğini söylemişti. sevgi=para, ilgi=para değildir. Çocuğa böyle bir mesaj vermemeli. Mutluluklar paraya bağlanmamalı .

Çalışan annenin en büyük sorunu çocuğa kimin bakacağıdır. 0-3 yaş döneminde evde bakılması tercih edilir. Bakan kişi anneanne, babaanne veya yakın bir akraba olabilir. Burada temel konu bakan kimse ile anne-baba çocuğun nasıl bakılacağı, koyulacak kurallar konusunda oturup konuşmalı, temel kurallarda uzlaşmalı ve uygulamalıdır. Mesela 1 yaşına kadar tuzlu ve şekerli gıdalar verilmeyecek, evde kesinlikle sigara içilmeyecek, ödül olarak çikolata gofret cips gibi abur cuburlar, kola gibi içecekler verilemeyecek gibi. Bu aranızda anlaşmazlık çıkmasını, çocuğun farklı kişilerin farklı kuralları arasında ikilemde kalmasını önler. Anne zorda kaldığı zaman bakım veren kişilerden de yardım istemelidir.

Eğer bakım verecek kişi bakıcı ise dikkatli seçilmeli, hatta hamileliğin son günlerinde veya doğum öncesi işe başlamadan bulunmalıdır. Anne henüz evde iken bakıcı işe başlattırılmalı ve kişiliği, bebek bakımı konusundaki bilgisi ve tutumu gözlenmelidir. Bakıcının yeni fikirlere açık ve işbirliği içinde olması ve çocuğa sevgi ile yaklaşması gereklidir. Bu denemelere erken başlamak, içine sinmediğinde erken aşamada bakıcıyı değiştirmenize olanak sağlar. Doktor kontrollerine bakıcınız veya bakım veren yakınızla gitmeniz hem doktorunuzun bebek hakkında daha çok bilgi sahibi olmasını sağlar, hem de bakım veren kişilerin doktorunuzun tavsiyelerini onun ağzından duyarak öğrenmesi kabullenip uygulamasını kolaylaştırır.

Bakım veren kişiler mutlaka ev kazaları, bebeğe uygulanabilecek ilk yardım konusunda bilgilendirilmelidir. Ev kazaları için bütün güvenlik önlemleri alınmalıdır. Acil durumlarda ne yapılacağı önceden senaryolanıp çözüm yolları belirlenmelidir. Örneğin 112 nin aranması gibi.

Bakım veren kişiden ufak tefek ev işlerini bebeği ihmal etmeden yapması için yardım istenmelidir. Bunun işten yorgun gelen bir anne için çok kıymetli bir hediye olabileceği belirtilmelidir.

Üst Alt