Son Konu

Çocuk Doktorunun Önemi

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0

Kuşkusuz ki işin ucunda insan sağlığı ve hayatı olunca önemsiz doktor ve sağlık personeli olamaz. Sağlık hizmeti zaten bir ekip işidir. Doktordan hemşireye, laboranttan hastabakıcıya kadar herkes bu ekibin bir parçasıdır ve olabilecek en ufak bir aksama tüm hizmet kalitesini etkiler.

Fakat her branşın ilgilendiği hasta kitlesine, yaptığı işe göre birbirinden ayrılan tarafları ve özellikleri vardır. Bunlar insanların üzerinde belki pek düşünmediği ama başına gelince anladığı özelliklerdir. Bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, kısacası çocuk doktoru olarak ben bile mesleğe atıldıktan yıllar sonra bu özellikleri ve önemi kavradım ve üstünde durmaya başladım. Hani derler ya “Nedense her doktor farklı bir şey söylüyor, birinin söylediği birini tutmuyor “ diye. Bunun nedenini yıllar sonra tecrübelerim arttıkça sezgilerim güçlendikçe, hayata bakışım ve yaşam felsefem oturmaya başladıkça ve iki çocuk annesi olduktan sonra anlamaya başladım. Çünkü tüm bunlar yıllar içinde mesleğe bakışınızı ve söylemlerinizi, önerilerinizi değiştiriyor. Bırakın farklı doktorların farklı konuşmasını aynı doktorun bile söyledikleri bir yıl öncesiyle farklıdır.

Çocuğun özelliği bedensel, zihinsel ve davranışsal olarak devamlı büyüyen ve gelişen bir organizma olmasıdır.  En önemlisi bu günün çocukları yarının gerçek toplumunun ta kendisini oluşturacak. Bedenen, zihnen ve ruhen sağlıklı büyüyen çocuklar ileride sağlıklı bir toplumu oluşturacak. Çocuk doktorunun önemi burada başlıyor. Çocuk doktorunun görevi sadece hasta olduğunda muayene edip ilaç yazmakla sınırlı değil.   Bir çocuk büyütüp yetiştirerek bu toplumun en önemli üretimini yapan anne babaya bu konuda yardım ve rehberlik etmek. Birçok hastalığın veya büyüme gelişmede oluşan aksaklıkların tanısı erken konulursa tedavi edilebilir. Burada zamanlama çok önemlidir. Bir çocuk doktoru nasıl emzirileceğinden tutunda, kucağınızda ve arabada nasıl taşıyacağınıza nasıl ve neyle besleyeceğinize, nasıl uyutacağınıza huysuzluk nöbetlerinde neler yapacağınıza kadar birçok konuda size danışmanlık yapacaktır. Bu nedenle çocuklar sadece hasta olduklarında değil periyodik sağlıklı çocuk kontrollerine de götürülmelidir.

Her çocuk doktoru farklı önerilerde bulunuyorsa hangi doktorunun doğru olduğuna nasıl karar veririz? Aslına bakarsanız bir doktorun her çocuk için verdiği önerilerde farklı olabilir. Çünkü her çocuğun farklı gereksinimleri olabilir.  Ailelerin farklı talepleri olabilir. Gideceğiniz çocuk doktorunu nasıl seçersiniz bir daha ki yazımızın konusu olsun.

Üst Alt