Son Konu

Huawei Rus yapımı işletim sistemine odaklanacak!

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Huawei-Rus-yapımı-Aurora-OSa-odağını-artıracak-ShiftDelete.Net_.jpg

Çin ile ABD gerilimi halen devam ederken Huawei yeni işletim sistemi alternatifleri üzerinde çalışıyor. HongMeng OS’un ardından şirket, yeni işletim sistemi olarak yoluna Aurora OS ile devam edebilir!

Huawei Rus yapımı Aurora OS’a odağını artıracak!

Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Putin, Huawei’in küresel pazarın dışına itildiğine dair şirket lehine önemli bir açıklamada bulunmuştu. Bu açıklamanın ardından Huawei ile Rusya’nın işletim sistemi konusunda beraber çalışacağı söylentileri de ortaya çıktı.

Öncelikle 2012’den bu yana geliştirilmeye devam eden HongMeng OS diğer adıyla ARK OS hala Android tabanlı bir işletim sistemi. Bu yüzden şirket Android’e bağlı kalmamak adına yeni planlar üzerinde çalışıyor.
Huawei-Rus-yapımı-Aurora-OSa-odağını-artıracak-ShiftDelete.Net-1-1.jpg
Daha önce sızdırılan raporlara göre Huawei, Fin şirketi Jolla’nın Sailfish OS Linux dağıtımına dayanan açık kaynaklı Rus yapımı Aurora OS’u cihazlarında test ediyordu. Yeni çıkan raporlar ise şirketin Android tabanlı işletim sistemini tamamen bırakarak Aurora OS üzerinde odaklanacağını bildirdi.

Aslında, iOS ve Android karşısında kullanım oranı oldukça düşük olan işletim sistemi gizlilik ve güvenlik konusundaki odağı ile oldukça benimsenmiş bir kullanıcı kitlesine sahip.
Huawei-Rus-yapımı-Aurora-OSa-odağını-artıracak-ShiftDelete.Net-2-1.jpg
Şirketin Android dışı bir işletim sistemine odaklanması, uygulama desteğinin tüketici için ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde riskli bir hareket olacak gibi gözüküyor. Bu nedenle AppGallery için uygulama geliştiricileri ile iletişim kurmaya da devam ediyor.

Prototiplerin ve yapılan testlerin başarılı sonuçlanmasıyla birlikte Rusya ile yapılacak olan yeni iş birliğinin resmi olarak açıklanması bekleniyor. Fakat bu işletim sistemi olayı şirketlerin dışına çıkarak, ülkeler arası teknolojik savaş haline gelmiş gibi duruyor.

Üst Alt