Son Konu

Tüm iOS 13 özellikleri ortaya çıktı

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
tum-ios-13-ozellikleri-ortaya-cikti.jpg

Apple, iOS’un en yeni sürümünü 4 Haziran günü düzenleyeceği Dünya Geliştiriciler Konferansı ile birlikte kullanıcılara sunacak. iOS 13 özellikleri ile ilgili bilgiler şimdiden ortaya çıkmaya başladı. Bu zamana kadar birer birer gün yüzüne çıkan özellikleri, bir araya getirdiğimizde ortaya nasıl bir sürüm çıkıyor? Apple iOS yeni sürümü hangi yenilikleri getirecek?

iOS 13 özellikleri hakkında bilinen her şey

Bloomberg tarafından yayınlanan rapora göre iOS 13 özellikleri ile birlikte Sağlık ve Anımsatıcılar uygulaması en güncel haline kavuşacak. Sağlık uygulamasında Günlük Rapor ismi verilen bir sekme karşımıza çıkacak. Buradan günlük aktiviteler detaylı bir şekilde görülecek.

Anımsatıcı uygulaması da yeni bir tasarımla karşımıza çıkacak. Ayrıca tahmin edildiği gibi yeni işletim sistemi ile hatalar giderilecek ve performans iyileştirmeleri yapılacak.

Mail uygulamasında belirli kişilerden gelen e-postaları engelleme özelliği ve daha kolay kullanılabilir bir klasörleme özelliği de yeni işletim sistemiyle birlikte geliyor.

Haritalar uygulamasında ev ve iş yeri adresi gibi sık kullanılan konumlar daha kolay ayarlanacak böylece istenilen lokasyona ulaşmak için daha kolay adres alınabilecek. Fotoğraf ekleme özelliği ile birlikte gruplandırma yeteneği geliştiriliyor.

Arkadaş Bul ve iPhone’umu Bul uygulamaları tek çatı altında kullanılabilir hale getirilecek. Hali hazırda sadece Apple cihazlarının konumunu görebildiğimiz uygulama, iOS 13 ile eklenen bütün cihazların takibine olanak sağlayacak.

Apple, widget ekranını da daha temiz bir görünüme kavuşturacak. Cupertinolu şirket aynı zamanda animasyonlarda da değişiklik yapacak.
tum-ios-13-ozellikleri-ortaya-cikti-2.jpg
Saat uygulamasındaki Uyku Zamanı kısmı ile ilgili de bazı iyileştirmelerin yapıldığı söyleniyor.

Mesajlar uygulamasında artık WhatsApp benzeri bir uygulamaya geçiliyor. Kullanıcılar kendileri için bir profil resmi ve kullanıcı adı belirleyebiliyor. Bunları kimlerin göreceğine de karar verebiliyor.

Bir süredir iOS 13 karanlık mod konuşuluyordu. Gri ve siyah renkler bu modda hakimiyet gösterecek. Bu mod saate duyarlı olarak otomatik ayarlanabileceği gibi kontrol merkezinden de kontrol edilebilecek.

Tüm bu yenilikler sayesinde Apple iOS işletim sistemini çok daha kullanıcı dostu yapmayı hedefliyor.

watchOS 6 güncelleme ile sesli kitap dinlenebilecek

Apple’ın yenilikleri yalnızca iOS 13 özellikleri ile sınırlı değil. watchOS işletim sistemi de watchOS 6 ile birlikte Hesap Makinesi, Sesli Notlar, Kitaplar ve App Store uygulamalarına kavuşacak. App Store’un Apple Watch’a gelmesi ile birlikte kullanıcılar telefona ihtiyaç duymadan uygulama indirebilecekler. watchOS 6 işletim sistemine ise Kitaplar uygulaması eklenecek. Bu sayede Apple Watch üzerinden sesli kitapları dinlemek mümkün hale gelecek.

iPad modelleri artık MacBook’lar için ikinci bir ekran görevi görecek. MacOS işletim sistemine bunun dışında Ekran Süresi özelliği de gelecek.

macOS 10.15 güncellemesi ile iPhone ve iPad’de yer alan uygulamalar tek uygulama halinde MacBook’larda çalışabilecek. iTunes uygulamasının yerini alacak olan geliştirilmiş ve daha kompakt olarak çalışan yeni Apple Müzik uygulaması gelecek. iOS 13 ile güncellenecek Ekran Süresi, Hatırlatıcı ve Siri Kısayolları da macOS güncellemesinde kullanılabilir olacak.

Üst Alt