Son Konu

Turgut Ozakman Hayatı ve Başlıca Eserleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Turgut Ozakman

Doğum 1 Eylul 1930Ankara
Olum 28 Eylul 2019Ankara
Meslek Yazar, senarist, avukat
Turgut Ozakman, Turk senarist, dramaturg ve yazar Devlet Tiyatroları Eski Genel Muduru Ankara Universitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakultesi Tiyatro Bolumu ’nde kadrolu oğretim gorevlisi olarak calıştı Uzun sure devletin ceşitli kademelerinde memurluk gorevlerinde bulundu Yaşamında bircok odule layık goruldu 2005 yılında yazmış olduğu ‘ ’Şu Cılgın Turkler ’ ’ adlı belgeselromanı en cok satanlar listesine eklendi ve Turgut Ozakman ’ın daha cok tanınmasına vesile oldu

HAYATI
1930 yılında Ankara ’da doğan Turgut Ozakman, oğrenim hayatını da burada tamamladı Ankara Lisesi ’nden sonra Ankara Universitesi ’nde Hukuk Fakultesi ’nde oğrenim gordu ve 1951 yılında mezun oldu Mezun olduktan sonra kısa bir sure avukatlık yaptı yalnız icindeki sanat sevgisi sonucu Almanya ’ya giderek Tiyatro alanında eğitim aldı Koln Universitesi Tiyatro Bilimi Enstitusu ’nde aldığı eğitim sonucunda Devlet Tiyatrosuna dramaturg olarak girdi ve calıştı

Bunun dışında pek cok alanda calışan Ozakman, TRT ’de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Mudur Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Mudur Başyardımcılığı ve Genel Mudurluk yaptı 19881994 yılları arasında RadyoTelevizyon Yuksek Kurulu ’nda uyelik yapan Ozakman, Başkan yardımcılığı gorevinde de bulundu 2002 yılında Eskişehir Belediye Başkanlığı tarafından acılan tiyatroya ‘ ’Turgut Ozakman Sahnesi ’ ’ adı verildi Sanat hayatı boyunca odullere layık bulunan Ozakman, ODTU tarafından Ustun Hizmet Odullu de aldı

2005 yılında yazmış olduğu ‘ ’Şu Cılgın Turkler ’ ’ adlı belgeselromanı en cok satanlar listesine eklendi ve Turgut Ozakman ’ın daha cok tanınmasına neden oldu 2019 yılında hayatını kaybetti

BAŞLICA ESERLER
Şu Cılgın Turkler

Korkma İnsancık Korkma

Romantika

DirilişCanakkale

Duvarların Otesinde

Bulvar

Üst Alt