Son Konu

Diyet bozan bahanelere etkili telkinler!

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Diyet yaparken kendimizi kandırıp türlü bahanelerle sağlığa zararlı yiyeceklere yöneliyoruz Kilo vermeyi sekteye uğratan bahanelere karşısında, diyete devam etmenizi sağlayan etkili telkinlerile formda kalmaya devam edin!
Gün içinde gayet dinç besleniyorsunuz Ama işten çıkıp eve giderken gözünüzü alan fast food afişleri, market camından gözüken cips paketleri veya en sevdiğiniz dizinin yarım saatlik arasında birbiri ardına dönen tatlı reklamları aklınızı çeliyor

Peki yağlı cipleri çıtır çıtır çiğnemek için can attığınız bu özlem krizlerinde türlü bahaneler üreten iç sesinizle nasıl başa çıkacaksınız? Diyetisyen ve yazan David Colbert, abur cubur krizlerinde bahaneler üretip diyeti bozmanıza neden olan iç sesinizi bastıran muhteşem argümanlarla imdadınıza koşuyor

18

İç ses: ‘Eğer derhal yemezsem, daha sonra daha çok yerim ’
Mantığın sesi: ‘Bir tercih yapıyorum, fedakarlık yok ’

Bizler sahip olamadığımız şeyleri isteme eğilimine sahibiz Ama konu gıda krizleri olduğunda istediğinizi elde edememek gıda isteğinizin azalmasını sağlıyor Yapılan incelemeler insanların sık tükettikleri şeyleri yeme ricası duyduğunu ortaya koyuyor Yani eğer sağlıklı atıştırmalıklarla beslenirseniz, kurabiye ve cips yerine gıda krizlerinde dinç atıştırmalıklar yemek isteyeceksiniz

Gıda krizlerinde izlenmesi gereken akılcı taktik ise şöyle: İçinizdeki yeme isteğine karşı koymak için direnmeniz gerekir ve dayanıklılık göstermek zordur Ama ne yiyeceğinizi seçiyor elde etmek kendinizi kuvvetli hissetmenizi sağlar bu nedenle yiyeceklerden kendinizi uzakta tuttuğunuzu göz önünde bulundurmak yerine ne yiyeceğiniz konusunda seçici davrandığınızı düşünmelisiniz

28

İç ses: Güç bir günün gerisinde ödülü hakediyorum
Mantığın sesi: Ben zarafeti hakediyorum kalorileri değil

Natürel ki koca bir kase çikolatalı dondurma mutluluk hormonu salgılamanıza tezgâhtar olabilir fakat araştırmacılar çikolatanın ıslah edici etkisinin sadece 3 dakika sürdüğünü belirtiyor Ve bu etki geçtiğinde aynı negatif duygularla baş başa kalıyorsunuz Çikolata ve cipslerle kendinizi teselli etmek yerine kafanızı kurcalayan problemi anlattığınız bir email yazın E mail taslağınızı okuduktan sonra silin Psichological Science dergisinde yayınlanan bu çalışmaya kadar endişeleri çöpe attıktan daha sonra gerçek anlamda onlardan kurtulmak daha basit oluyor

Mantıklı strateji: Kendinizi kötü hissetmenize niçin olan şeyi açıkça dile getirin Hissi arzu nedeniyle kalorili yiyecekler tükettikçe kıyafetleriniz üzerinize olmamaya başlayacak ve sorunlarınıza bir yenisi daha eklenecek Sorunlarınızı aslında çözerek şehvetli anlamda kendinizi memnuniyet edin

38

İç ses: Özel bir anma yemeği yiyemeyecek miyim?
Mantığın sesi: Özel bir gün olması patlayana değin yemek yemek yemeniz anlamına gelmiyor

Tabii oysa kendi doğum günü pastanızdan tatmadığınız bir doğum günü kutlaması beceriksiz kalır ama ince bir dilim pastayla yetinmeyip, 2 dilimi mideye indirmek o kadar mantıklı değil

Mantıklı taktik: Yiyeceklerden aldığınız müsamaha her bir ısırışta azalır Birincil ısırıklar daima daha lezzetli kazanç ve küçük bir dilim pasta ile iri 2 dilim pastanın yarattığı memnun etme duygusunun aynı olduğu anlamına gelir

48
Gün içinde gayet dinç besleniyorsunuz Ama işten çıkıp eve giderken gözünüzü alan fast food afişleri, market camından gözüken cips paketleri ya da en sevdiğiniz dizinin yarım saatlik aralarında birbiri ardına dönen tatlı reklamları aklınızı çeliyor

Peki yağlı cipleri çıtır çıtır çiğnemek için can attığınız bu özlem krizlerinde türlü bahaneler üreten iç sesinizle nasıl başa çıkacaksınız? Beslenme Uzmanı ve yazan David Colbert, abur cubur krizlerinde bahaneler üretip diyeti bozmanıza neden olan iç sesinizi bastıran muhteşem argümanlarla imdadınıza koşuyor

İç ses: ‘Eğer şu anda yemezsem, sonradan daha fazla yerim ’
Mantığın sesi: ‘Bir tercih yapıyorum, fedakarlık yok ’

Bizler sahip olamadığımız şeyleri isteme eğilimine sahibiz Lakin konu gıda krizleri olduğunda istediğinizi elde edememek gıda isteğinizin azalmasını sağlıyor Yapılan araştırmalar insanların sık tükettikleri şeyleri yeme isteği duyduğunu ortaya koyuyor Yani eğer sağlıklı atıştırmalıklarla beslenirseniz, kurabiye ve cips yerine yiyecek krizlerinde dinç atıştırmalıklar yemek yemek isteyeceksiniz

Yiyecek krizlerinde izlenmesi gereken akılcı taktik ise şöyle: İçinizdeki yeme isteğine direnmek için direnmeniz gerekir ve dayanıklılık göstermek zordur Ama ne yiyeceğinizi seçiyor elde etmek kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar bu nedenle yiyeceklerden kendinizi uzak tuttuğunuzu düşünmek yerine ne yiyeceğiniz konusunda seçici davrandığınızı düşünmelisiniz

İç ses: Güç bir günün arkasında ödülü hakediyorum
Mantığın sesi: Ben zarafeti hakediyorum kalorileri yok

Tabii ama koca bir kase çikolatalı dondurma mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olabilir fakat araştırmacılar çikolatanın yatıştırıcı etkisinin yalnızca 3 dakika sürdüğünü belirtiyor Ve bu etki geçtiğinde aynı olumsuz duygularla baş başa kalıyorsunuz Çikolata ve cipslerle kendinizi avutmak yerine kafanızı kurcalayan problemi anlattığınız bir email yazın E mail taslağınızı okuduktan sonra silin Psichological Science dergisinde yayınlanan bu çalışmaya tarafından endişeleri çöpe attıktan sonra hakiki anlamda onlardan kurtulmak daha basit oluyor

Mantıklı taktik: Kendinizi fena hissetmenize neden olan şeyi açıkça dile getirin Şehvetli arzu nedeniyle kalorili yiyecekler tükettikçe kıyafetleriniz üzerinize olmamaya başlayacak ve sorunlarınıza bir yenisi daha eklenecek Sorunlarınızı fiilen çözerek duygusal anlamda kendinizi tatmin edin

İç ses: Özel bir anma yemeği yiyemeyecek miyim?
Mantığın sesi: Özel bir gün olması patlayana kadar yemek yemek yemeniz anlamına gelmiyor

Tabii ama kendi doğum günü pastanızdan tatmadığınız bir doğum günü kutlaması yetkisiz kalır ama ince bir dilim pastayla yetinmeyip, 2 dilimi mideye indirmek o kadar akla yatkın yok

Akla Yatkın strateji: Yiyeceklerden aldığınız müsamaha her bir ısırışta azalır Birincil ısırıklar her zaman daha nefis gelir ve ufak bir dilim pasta ile kocaman 2 dilim pastanın yarattığı memnun etme duygusunun aynı olduğu anlamına gelir

Üst Alt