Son Konu

Hamileyken aşılanan sağlık çalışanının bebeği antikorlu doğdu

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
hamileyken_asilanan_saglik_calisaninin_bebegi_antikorlu_dogdu_1617701215_827.jpg

Hamileliğinin 29 ve 33’üncü haftalarında Covid-19 aşısını olan Op. Dr. Zeynep Aslı Kaplan’ın bebeği de antikorlu olarak dünyaya geldi. Şimdi 20 günlük olan Uras bebek, Türkiye’nin antikorlu doğan birinci bebeği oldu.
HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN
Op. Dr. Zeynep Aslı Kaplan, hamileliğinin 29 ve 33’üncü haftalarında Koronavirüs aşısı oldu. Kaplan'ın bebeği antikorlu olarak dünyaya geldi. Şimdi 20 günlük olan Uras bebek, Türkiye’nin antikorlu doğan birinci bebeği oldu. Bebeğinin doğuştan antikorlu bir halde dünyaya geldiği için çok memnun olduğunu belirten Ankara Kent Hastanesi Bayan Doğum Hastanesi'nde vazifesini sürdüren Op. Dr. Zeynep Aslı Kaplan, “Ben 29 ve 33 haftalık gebe iken Sinovac aşısını olmuştum. Hamileliğimin 38'inci haftasında iken bebeğimiz sağlıklı bir biçimde dünyaya geldi.

Ne gebelikte ne de sonrasında rastgele bir eza yaşamadık. Merak ettiğimiz için biz de kort kanına baktık. Zira Amerika'daki çalışmalarda anne ve kort kanında antikor çıktığı gösterilmişti. Biz de tıpkı halde baktık ve Sinovac'ta hem benim antikorum oluşmuştu hem de bebeğin kort kanında antikora rastladık. Artık antikor varlığı bildiğimiz üzere bizi yüzde 100 korumuyor ancak bebeğimin aşılanma bahtı yok.

Şimdi bebekler ve çocuklar aşılanmadığı için bebekte antikor olumluluğunun olması en azından bu devirde benim içimi rahatlatan bir şey. Tıpkı biçimde anne sütünde de antikorlar gösterilmiş, biz buna kendimiz de bakacağız tıpkı formda bebeğe de geçiyor mu diye. En azından bu periyotta, bebeğin hem doğumda hem de erken periyotta birinci 6 ay üzere bir mühlet anne sütünden geçen antikorlarla da korunma ihtimalinin olduğunu bilmek, bir anne için iç rahatlatıcı bir durum” tabirlerini kullandı.

"Annelerin aşılanması yeni doğanların korunması için yararlı olacaktır"

Aşının iki dozundan da sonra rastgele bir yan tesir ile karşılaşmadığını, bebeğin de ne hamilelik ne de doğum sonrası devirde sıhhat konusunda bir sorun yaşamadığını belirten Op. Dr. Kaplan, “Çevremde tekrar hekim arkadaşlarımdan bu periyotta aşı olanlar var. Onlar şimdi doğumunu yapmadı fakat onlarda da aşı sonrası rastgele bir yan tesir olmadığını biliyorum. En fazla halsizlik, aşı yapılan kolda ağrı üzere bir şeyler duydum etrafımda de. Hamilelerde hemen inançlı olduğuna dair, insanların da içinin rahatlaması için çalışmalara muhtaçlık var.

Ancak bilhassa bizim üzere risk kümesinde sıhhat çalışanlarının ya da öbür risk kümesinde yer alan annelerin aşılanması hem gebelikte hem doğumda hem de erken devirde, yeni doğanların korunması için yararlı olacaktır diye düşünüyorum. Bebekleri korumak için tek talihimiz gebelikte aşıların inançlı olduğuna dair ispatların ortaya çıkması ve sonrasında gebe annelerin de aşılanması olacaktır. Tıpkı grip aşılarında olduğu gibi” formunda konuştu.

Üst Alt