Son Konu

Hasan Kaçan Zaman Matinesi programıyla ekranlara geri döndü! İlk konuk Orhan Gencebay

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
hasan_kacan_zaman_matinesi_programiyla_ekrana_geri_dondu_1574542435_7089.jpg

Usta sanatçı Hasan Kaçan, TRT1 ekranlarında yepisyeni bir programa başladı. Sunuculuğunu genç oyuncu Merve Erdoğan ile birlikte yaptığı ve bu gece birinci kısmıyla ekrana gelen Hengam Matinesi programının konuğu, arabesk müziğinin dev isimlerinden usta sanatçı Orhan Gencebay.

Usta sanatçı Hasan Kaçan, yıllar sonra sunuculuk kariyeriyle ekranlara bir kere daha merhaba dedi. Oyunculuk, müelliflik ve karikatüristlik yanlarının yanında başarılı bir TV programcısı olan Kaçan, 1995 yılında Kanal 7 televizyonunda 'Hasan Kaçan Folk Şov' ismiyle bir program sunmuştu. Sanatçı, Devir Matinesi ismini taşıyan yeni programıyla, TRT1 ekranlarından seyircisiyle buluşmaya başladı. Kaçan'a sunuculuk noktasında, evlat yaştan bu yana birçok başarılı prodüksiyonda izlediğimiz oyuncu Merve Erdoğan da eşlik ediyor. Birinci kısmı yayınlanan Hengam Matinesi programına; arabesk müziğin pederi olarak da kabul edilen usta sanatçı Orhan Gencebay konuk. 

h6QUx_1574542601_3532.jpg

ORHAN GENCEBAY'I GÜLÜMSETEN ANLAR

TRT Arşiv kaynaklarından yararlanılan yayında, Orhan Gencebay'a; TRT'de ekrana gelmiş olan eski manzaraları sunuldu. Imgeleri izleyince nispeten duygulanan Gencebay, müzik kariyerine değinerek; ilk bestelerini 10 yaşında yapmaya başladığını ve kariyeri boyunca hiçbir devir şöhret olmayı hedeflemediğini belirtti.

'YERLİ VE ULUSAL KIYMETLERIMIZI YAŞATMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞTIM'

Gencebay, kariyeri boyunca uğradığı taarruzlara değinerek, 'Bir vakitler bana karşı olan şahıslar vardı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bana yapılan taarruzların birçoğu kimseye yapılmamıştır. Benim hakkımda 20'ye yakın olumsuz kitap yazıldı. Sonrasında o kitapları yazanlar benden özür diledi.' dedi ve 'Yerli ve ulusal kıymetlerimizi yaşatmak için çok çalışma yaptım.' açıklamasında bulundu.

Hasan  Kaçan ise, Gencebay'ın bu bahse üstü örtülü değindiğini belirterek bir çok kişinin bilmediğini lakin Gencebay'ın bir periyot yasaklı olduğunu belirtti.

'HATASIZ KUL OLMAZ YANLIŞSIZ ORHAN DA OLMAZ'

Orhan Gencebay, gençlik yıllarından bu yana daima şık ve janti durmasıyla ilgili gelen sorular üzerine, bu duruşa nasıl kavuşulur noktasını açıkladı. Gencebay, 'Kişi öncelikle kendisini yenecek. Hz. Mevlana der ki; Allah ile bir olana, ömür de irtihal de lâtif gelir. Ben bunları anlamaya çalıştım. Ama; kusursuz kul olmaz yanlışsız Orhan da olmaz.' tahlilinde bulundu.

BATSIN BU YERKÜREYI '70'Lİ YILLAR İÇİN YAPTI

Usta sanatçı, unutulmaz ürünlerinden biri olan Batsın Bu Yerküre'yi, niye yazıp bestelediğini açıkladı. Gencebay, açıklamasında, '70'li yıllarda içerisinde bulunduğumuz yerküreyi yıkalım da yeni bir yerküre kuralım diyerek yaptım. Zira bozuktu.' tabirlerini kullandı. 'Şarkıyı '75'te yaptım. 20 yıl sonra baktım, neyi değiştirdik?' dedim diyen Gencebay, '95 yılındaki yapıtını de bu sebeple bestelediğini açıkladı.

Film kariyeri bulunan ve program esnasında filmografisini izleyen Gencebay'a, Merve Erdoğan, 'Yeniden sinema yapmak velev misiniz?' diye sordu. Usta sanatçı, yine bir sinema yapmak istediğini belirtti.

'DEDE, O DENLI HAYAT MI OLUR?'

Program esnasında bir sokak röportajı yayınlandı. Kişilere sorulan, cep telefonsuz yaşanır mı sorusuna tahlilde bulunan Gencebay, 19 yaşındaki torunuyla yaşadığı bir anıyı aktardı.

Torununa 16 yaşındayken, 'Cep telefonsuz ve bilgisayarsız ömür nasıl olur?' diye sorduğunu söyleyen santçı, 'Dede, o denli hayat mı olur?' yansısını aldığını, bugün 19 yaşında olan torununa, birkaç ay evvel tekrar 'Cep telefonsuz ve bilgisayarsız ömür nasıl olur?' diye sorduğunu, bu sefer de, 'Dede, çok hoş olur.' karşılığını aldığını belirtti.

Gencebay, her çeşit müziği dinlediğini ve bir müzikte özgünlüğü aradığını belirtti.

Üst Alt