Son Konu

Bilim Kurulu Üyesi: 'Karadeniz'de Koronavirüs Vakalarının Kaynağı Aile İçi Ziyaretler'

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-5a06b8149d46704b0bc99fddfcadcc042feb3f17.jpg

Sıhhat Bakanlığı Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Karadeniz’de hadiselerin aile içi ziyaretler ve cenaze taziye ziyaretlerinden kaynaklandığını belirtti.

DHA'ya konuşan Özlü,“Karadeniz’de insan hareketliliği fazla. Virüsün kendi kolu bacağı yok. Bunu bize bir insan ulaştıracak. Hasebiyle insan hareketliliğinin fazla olması nedeniyle hadise sayıları artıyor" dedi.

Aile içi bulaşların çok kıymetli olduğunu düşünüyorum"

Sıhhat Bakanlığı'nın Türkiye haritası üzerinden yayımlanan datalarına nazaran, 8-14 Şubat 2021 tarihleri ortasında Covid- 19 olay sayılarının en yüksek olduğu vilayetler sıralamasında yer alan birinci 5 ilin Karadeniz'de olduğu dikkat çekmişti.

Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Karadeniz’de artan hadise sayılarının nedenlerinin insan hareketliliğinden kaynaklandığını söyledi. Virüsün bulaşmasının daha çok aile içi ziyaret ve cenazelerde olduğunu belirten Prof. Dr. Özlü, Demirören Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada “Bence daha çok aile içi akrabalar ortası bulaş biçiminde oluyor. Asıl artışın sebebi o. Zira benim gördüğüm kadarıyla burada bilhassa hafta sonu sokağa çıkma yasakları olduğu için, beşerler cuma günü akşam prestiji ile köylerine gidiyorlar. Burada herkesin köyde bir konutu var. Baba ocağında toplanıyorlar. Bakıyorsunuz 3-4 aile, hafta sonu cumartesi, pazar daima birlikte oturup kalkıyorlar, birlikte yiyip içiyorlar, kahvaltı yapıyorlar. Bazen komşu da katılıyor, zira etraftaki konutlarda daima akraba, genelde tanıdık. Büyük sofralar kuruluyor, birlikte vakit geçiriyorlar. O ortada içlerinde biri müspetse hepsine yayılmış oluyor. Bizim gördüğümüz tıpkı aileden çok sayıda hastayı birebir vakitte tedavi ediyoruz. Bakıyoruz birebir ailede, birebir soy isimde çok sayıda hasta var. Aile içi bulaşların çok kıymetli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Üst Alt