Son Konu

Orman Genel Müdür Yardımcısı: Hava Gücümüz İyi Ama Destek Vermek İsteyen Ülkeleri Kıramıyoruz

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-f2398aa398613748867b5be698841f2e98bb5a2d.jpg

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, şu an ülkede bulunan 18 yabancı hava aracının 12 uçak ve 6 helikopterden oluştuğunu belirtti. Özkaya, "Bizim gerçekten hava gücümüz güzel ancak bu çeşit dayanak vermek isteyen ülkeleri de kıramıyoruz" dedi.

Türkiye'nin güney bölümlerini 28 Temmuz'dan bu yana tesiri altına alan orman yangınlarıyla gayrette, toplamda 18 yabancı hava aracı etkin olarak faaliyet gösteriyor.

AA'ya konuşan Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, Türkiye'deki orman yangınlarının denetim altına alınmasında rol alan yabancı hava araçlarına ait bilgi verdi.

Özkaya, Türkiye'nin sahip olduğu toplam 45 helikopter ve 3 uçağın yanı sıra yabancı ülkelerden de dayanak geldiğini ve hâlâ bekledikleri yardım uçakları olduğunu söyledi.

Şu an ülkede bulunan 18 yabancı hava aracının 12 uçak ve 6 helikopterden oluştuğunu aktaran Özkaya, uçaklardan 10'unun ve helikopterlerin tamamının bedelsiz olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin, Tarım ve Orman Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı yahut AFAD üzerinden rastgele bir memleketler arası yardım daveti yapmadığını anlatan Özkaya, "İran 1 uçak ve 2 helikopter ile dayanak verdi. Azerbaycan 1 helikopter ve 53 araçlık bir kara grubuyla şu an yangın bölgesine ulaşmak üzere. Ukrayna 3 uçakla takviye verdi. Rusya'dan da 5 uçak ve 3 helikopter geldi" diye konuştu.

Avrupa Birliğindeki (AB) "Sivil Müdafaa Mekanizması"na da değinen Özkaya, bunun AB'ye üye ülkelerin aidat ödeyerek oluşturdukları bir düzenek olduğunu anlattı. AFAD'ın da buraya üye olduğunu belirten Özkaya, şöyle devam etti:

"Yıllık muhakkak bir fiyat ödüyoruz. Burada bir havuzda para toplanıyor ve muhtaçlık duyan ülkelere, buradan dayanak veriliyor. Bu bir yardım değil. Kendi hakkımızı, yeri geldiğinde kullanıyoruz. Buna yardım demiyoruz. Bunun ismi takviyedir zira hakkımız olanı istiyoruz. Bu davete 4 ülkeden 5 uçaklık teklif geldi."

'Yardım taleplerini geri çevirmek diplomatik olarak hakikat değil...'

Hırvatistan, İspanya, Fransa ve Romanya'dan teklif geldiğini söyleyen Özkaya, Romanya'nın uçağının dolumunun farklı olması sebebiyle Türkiye'nin kurallarını karşılamadığını belirtti. Özkaya, "Romanya'ya bu uçağa gereksinim duymadığımızı ileterek teşekkür ettik. Fransa'nınki de amfibik olmadığı ve şimdi hazır olmadığı için iptal oldu. Amfibik olanlardan 1'i Hırvatistan ve 2'si İspanya'dan olmak üzere 3 uçak geldi. Hırvatistan uçağı Antalya Gazipaşa'ya indi. İspanya'ya ilişkin 2 uçak ise Dalaman'a indi." tabirlerini kullandı.

Kelam konusu uçakların gece uçamadığını savunan Özkaya, "Bizim sahiden hava gücümüz âlâ lakin bu cins takviye vermek isteyen ülkeleri de kıramıyoruz. Bu yardım taleplerini geri çevirmek diplomatik olarak da yanlışsız değil" dedi.

Üst Alt