Son Konu

Sony, Şarkılara Ritim Yazabilen Yapay Zeka Aracı Geliştirdi

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
sony-sarkilara-ritim-yazabilen-bir-yapay-zeka-araci-olusturdu-1565078379.jpg

Son gelişmelerle birlikte yakın hengamda yapay zekanın müzisyenler için bir araç olacağını söyleyebiliriz. Temmuz ayında Montreal temelli Landr isimli bir firmanın müzik usullerini tahlil eden ve sipariş üzerine ses işlemcileri için setler yapan bir eseri, 26 milyon dolarlık bir bağış toplamıştı. Bunun yanı sıra OpenAI ve Google, müzik üreten algoritmalarını sunmuştu.

Bu ve bunun üzere vukuatlardan etkilenen Sony, makine öğrenmesini benimseyen bir model oluşturarak bateri ritimleri yazan bir yazılım oluşturdu. Sony'nin modelindeki yapay zeka, müzik mealinde dinlenebilir bateri örüntüleri oluşturarak müziklere ritim yazabiliyor.

eff74c9037a2bd4ac37399fbb1a326f48d8f6963.jpeg

Araştırmanın muharrirleri, "Ritmik ögeleri tahlil eden bir model mimarisini ortaya koyduk. Bütün kod haritalamaları, kick (bateride mekanda bulunan ve bir pedal yardımıyla vurulan büyük davul) ve snare (bateride ortada bulunan, nispeten daha tiz sesli davul) arasındaki ilişkiyi haritalıyor" formunda bir açıklama yaptı.

Yapay zekayı geliştiren araştırmacılar, içerisinde pop, rock ve elektronik müziklerin olduğu 665 müziğin olguları üzerine çalıştı. Deneylerin akabinde yapay zekanın müziklere başarılı bir formda ritim eklediği gözlemlendi.

Bu teknolojinin gelişmesiyle birlikte müziklerdeki ritmik ögelerin yakın bir gelecekte bilgisayarlar tarafından yazılabileceği düşünülüyor. Yapay zekanın daha çokça materyal üzerine çalışmasıyla farklı cinslerde ritmik çalışmaların yapılabileceği de iddia ediliyor.

Üst Alt