Neler yeni

Hoş Geldiniz ? Forum Sitesi

Bilgilihocam.Com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Bilgilihocam.Com ; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Bilgilihocam.Com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

Soru Gönder ?

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Duyurular Bölümü

Bilgilihocam Duyuru Bölümü

İletişim

Uzmanlarımız Sorularınızı Yanıtlamaya Hazır

Erken dönem muayenenin önemi

makaleci

makaleci

Vip Üye
Mesajlar
42,900
Tepkime puanı
1
Puanları
38
Yaş
31
Corona Virüs Nedir ?


Süt dişlenme devrinde ön dişlerin çapraşık olması nadirdir lakin süt keserler arasında boşlukların olmaması daimi dişlenmede çapraşıklık olacağının habercisidir. Bu durumda karma dişlenme devrine kadar tedaviye gerek yoktur. Süt azı dişleri erken kaybedilirse bu kesimden sinema alınarak sürecek olan daimi dişin sürme vakti kestirim edilir. Alttaki daimi dişin sürmesine 6 aydan ziyade hengam varsa kesinlikle konum tutucu yapmak gereklidir.

Süt kesici dişlerin erken kaybında ise nokta tutmaya gerek yoktur. Süt dişlenme devrinde şayet üst diş kavsinin darlığına bağlı yahut erken diş temaslarına bağlı çapraz kapanışlar mevcutsa bu durum erken tedavi gerektirir ve süt dişlenme devrinde tedavi başlanmalıdır. Bu emelle kapanış uyumlamaları yahut üst çene kavisinin genişletilmesi gerçekleştirilebilir.

Tekrar alt ve üst dişler arasındaki erken temaslar sonucunda alt çene öne alınarak kapatılıyorsa bu durumda da erken müdahale gereklidir. Üst daimi ön kesici dişler sürdüğünde şayet bu dişler arasında 2 mm den ziyade boşluk varsa bu açıklığın tabiatıyla kapanması beklenmemelidir. Bu durumda dişlerin arasının kapanmasına neden olan dudak bağı varlığı değerlendirilmelidir. Ön dişler arasındaki açıklık kapatıldıktan sonra dudak bağının alınması daha tesirli sonuç vermektedir.

Daimi bir numara azı dişler umumiyetle 6 yaş civarında sürerler. Şayet vakti gelmesine karşın bu dişler sürmediyse, bu dişlerin süt 2. azı diş köküne takılma mümkünlüğü röntgen ile değerlendirilmelidir. Bu durumda yeniden erken müdahale gereklidir. Şayet sinema incelemesi sonucunda daimi üst köpek dişlerinin daimi yan kesici diş köklerine akıllıca konumlandığı görülürse, süt köpek dişlerinin çekilmesiyle daimi köpek diş durumunun düzeldiği bildirilmiştir.

 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst