Latest Thread

Ermeni meselesi nedir ve Ermeni meselesi ilk defa nerede gündeme gelmiştir?

  • Konbuyu başlatan moderatör
  • Başlangıç tarihi
moderatör

moderatör

Yönetici
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
2,903
Tepkime puanı
2
Puanları
9
Yaş
34

Ermeni sorunu ilk kez hangi antlaşma ile gündeme gelmiştir?​

Ermeni meselesinin kökleri, 1856 Islahat Fermanına kadar götürülebilir. Ama Ermeni meselesinin uluslararası alana taşınması 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı ve bunu izleyen Ayastefanos Anlaşması ve Berlin Kongresi ile olmuştur.

Ermeni meselesi hangi antlaşma sonucu ortaya çıkmıştır?​

1878 Kıbrıs Antlaşması ve Ermeni Meselesi toplumsal yapısında ciddi değişikliklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Ermeni meselesi nasıl ortaya çıkmıştır kısaca?​

Osmanlı Devleti'nin güçlü olduğu dönemlerde gayri müslimlerle ilgili bir problem görülmezken, devletin zayıflayıp güç kaybetmesi üzerine Düvel-i Muazzama'nın gayri müslimleri kendi dinî, siyasî ve ekonomik menfaatleri doğrultusunda yönlendirmeye başlaması ile Ermeni meselesi ortaya çıkmıştır.

Osmanlı tarihi içinde Ermeni sorunu nasıl başladı?​

Osmanlı Devleti, bu iyi niyetli tutumunu her zaman devam ettirmişse de özellikle 19.y.y.ın ikinci yarısından itibaren Avrupalılar'ın gayr-ı müslim teba üzerindeki kışkırtıcı faaliyetlerine kanan Ermeniler, düşmanca bir tavır alamaya ve çeşitli isyanlar çıkarmaya başladılar.Bilhassa 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı esnasında …

Hangisi Osmanlı Devleti’nin Avusturya ile imzaladığı antlaşmadır?​

Zitvatorok Antlaşması yalnızca askerî değil, politik teamüllerinin değişmesi bakımından da Osmanlı Devleti'nin siyasî tarihinde önemlidir. 11 Kasım 1606 yılında Osmanlı Devleti ve Avusturya Arşidüklüğü arasında imzalanan bir antlaşmadır.

Berlin Antlaşmasi neden yapıldı?​

Berlin Antlaşması, Karlofça Antlaşması'nın ardında Balkanlar'daki Osmanlı varlığının yok edilmesi yolundaki ikinci büyük adımdır. Ancak Ayastefanos Antlaşması'nın aksine Osmanlı'nın 35 yıl daha Balkanlar'da kalmasını sağlamıştır. Rusya, Ayastefanos ile elde ettiği birçok haktan mahrum olmuştur.

Hangi cephede Ermeni sorunu ortaya çıktı?​

1'nci Dünya Savaşı'nda Kafkas Cephesi'nde bulunan Osmanlı ordularına ihanet eden ve Ruslarla birlikte hareket ederek Van, Kars ve Erzurum gibi Osmanlı vilâyetlerinin Rusların eline geçmesine yardımcı olan Ermenilere karşı, Osmanlı Devleti'nin tehcir uygulaması, her devletin tabii olarak kendini savunması olarak …
 

Yazar: moderatör
Article Title: Ermeni meselesi nedir ve Ermeni meselesi ilk defa nerede gündeme gelmiştir?
Kaynak Url: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Üst