Son Konu

Vakaların Gizlendiği Mahallade 150 Kişiden Yarısının Testi Pozitif

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-01b2ab8c286c7a71fc85b0b64254f19e771867a3.jpg

En çok hadisenin görüldüğü Samsun'un bir mahallesinde hadiselerin gizlendiği bilgisi üzerine filyasyon gruplarının bir cenaze ve taziye ile irtibatlı 150 şahsa yaptığı Kovid-19 testinde yarıya yakını olumlu çıktı. Bunun üzerine mahalle karantinaya alındı. Samsun Valisi Dağlı, "Bir kısmımızın yaptığı yanılgıyı maalesef daima birlikte ödüyoruz" dedi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı koronavirüs hadise sayısı haritasına nazaran 6- 12 Mart 2021 tarihleri ortasında oransal olarak en çok hadisenin görüldüğü Samsun'da filyasyon takımları ağır mesai harcıyor.

Corona virüs haritasında geçen hafta 348,36 olan Samsun'da, bu oran 458,53’e yükseldi. Son 1 hafta içinde olay sayısı en çok artan Samsun'da bir mahallede hadiselerin gizlendiği bilgisi üzerine filyasyon grupları çalışma başlattı. Cenaze ve taziye ile ilişkili 150 kişinin yapılan koronavirüs testinde, yarıya yakınının müspet çıkması üzerine mahalle karantinaya alındı.

"Birlikte hareket etmezsek sonuç alamayız"

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, salgına karşı faal bir kontrol ve bilgilendirme süreci yürütüldüğünü belirtti. Samsun halkından büyük takviye gördüklerini tabir eden Dağlı, "Ancak pandeminin birinci gününden beri vurguladığımız üzere bu gayrette halkımız tek bir yürek üzere daima birlikte hareket etmezse sonuç almamız güçleşiyor” dedi. 

Vali Dağlı, “Sağlık Vilayet Müdürlüğü filyasyon gruplarımızın çalışmalarına ilişkin bir kıymetlendirme raporu elime ulaştı. Raporu değerlendirdiğimizde maalesef hastalığın yayılım suratı ve mutasyon virüsün gücünün hala gereğince ciddiye alınmadığını gördüm. Raporda olay yayılımına dair çeşitli örnekler var. Bir ilçemizde 5 katlı bir apartmanda olumlu olay çıkması üzerine tüm apartman sakinleri test yapılarak taranıyor ve 5 katlı binadaki şahısların yüzde 70’inin müspet olduğu ortaya çıkıyor. Tekrar bir öbür ilçemizde Kovid-19 belirtileri olan lakin gizlediği bilgisi alınan bir mahallemizde Sıhhat Vilayet Müdürlüğümüz tarafından yapılan yaygın test uygulamasında 20’den fazla müspet olay tespit ediliyor. Bu olumlu olayların hepsinin ortak noktasının katıldıkları bir cenaze merasimi olduğunun tespiti üzerine, mahallede yaşayanlar ve taziye ile kontaklı olduğu düşünülen yaklaşık 150 bireyden daha test numunesi alındı. Burada da 70’in üzerinde vatandaşımızın müspet olduğu ortaya çıktı” halinde konuştu.

"Tüm görevlilerimiz ismine üzülüyorum"

Bu bilgiler karşısında çok üzüldüklerini tabir eden Vali Dağlı, “Sağlık çalışanlarımız, kolluk kuvvetlerimiz, kamu kurumlarımızda vazife alıp kontrol, bilgilendirme ve filyasyon süreçlerinde misyon alan tüm görevlilerimiz ismine üzülüyorum. Hastanelerimizde yatarak tedavi görmek zorunda kalan ya da meskeninde sanki güzelleşecek miyim telaşı taşıyan insanlarımız ismine üzülüyorum. İnanın herkes büyük bir özveriyle koronavirüse karşı çaba gösteriyor. Samsun Valiliği olarak bu güçlü uğraşta halkımızın tamamını istinasız olarak yanımızda görmek istiyoruz. Bir kısmımızın yaptığı yanılgıyı maalesef daima bir arada ödüyoruz. Acıyı her vakit paylaşan, tüm zorluklarda bir ortaya gelip, en güçlü yansıyı gösteren bir millet olduğumuzu biliyorum. Lütfen yanımızda olun, bir arada çaba edelim. Gerekmedikçe kalabalık ortamlarda bulunmayın, maske, toplumsal aralık ve el hijyenine dikkat edin. Vilayetimizi daima birlikte çok riskli statüden çıkarıp, amacımız olan maviye taşıyalım” sözlerini kullandı.

Üst Alt