Son Konu

Cüneyt Arkın: 'Tarih Bilinci Olan Genç, Amerikan Tıraşı Olmaz, Küpe Takmaz'

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-2e77552e8dba918ed36769b6b7103116328c413c.jpg

Oyuncu Cüneyt Arkın, gençleri kendi kültürlerine sahip çıkmaya davet ederek "Tarih bilinci olan genç Amerikan tıraşı yaptırmaz, küpe takmaz. Müziğini dinlese bile, o kültüre hayranlık duymaz" dedi.

Oyuncu Cüneyt Arkın, Sabah Gazetesi'ne verdiği röportajda açıklamalarda bulundu.

"Son dönemde tarihi diziler çok popüler oldu. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?" sorusuna Cüneyt Arkın'ın yanıtı şöyle oldu:

"Benim dönemimde çektiğim filmler de çok popülerdi. Malkoçoğlu, Kara Murat, Battal Gazi… Kara Murat'ı seyirciye yetiştiremezdik. Tarihi dizilerin çekilmesi her anlamda olumludur. Çünkü bizim tarih bilincimize dokunuyor. Biz gençlerimize tarih bilincini aşılayamadık, veremedik. Tarih bilinci olan bir genç kendini bilir. Amerikan tıraşı olmaz, Amerikan küpeleri takmaz. Müziğini dinlersin ama onun hayranı olmazsın. Tarih bilinci olan genç, Türk Müslüman bilincini değiştirdiği için öyle yaşar. Çok olumlu bakıyorum"

Cüneyt Arkın, yıllar sonra rol aldığı "Kuruluş Osman" dizisiyle ilgili de konuştu.

Arkın, dizi setiyle ilgili hislerini şöyle aktardı:

"O set, o setin insanları, yönetmeni, senaristi, patronu başka bir dünya. Son derece inançlılar.

Güzelliklerin farkındalar, o güzellikleri paylaşıyorlar.

Hayata bakışları ve onu ifade edişleri de çok farklı. Yeni bir atmosfer, yeni bir dünya gördüm, kazandım orada. O hâlleri huzur veriyor insanlara"

Buna benzer bir yapımda, sinemada tekrar rol almayı düşünür müsünüz?

"Yok. Eşim bırakmıyor"

"Eskiden koşacak pist yoktu"

Arkın, "Gençlerin spora karşı ilgisi artı. Olimpiyatlarda önemli başarılar elde edildi. Sportif başarılar hakkında neler söylemek istersiniz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Eskiden spor yapan gençler soyunma odalarında eşyalarını koyacak gardırop bulamıyordu. Koşacak pist yoktu. Çok şikâyetler vardı, çok yoksulluklar vardı. Şimdi düzeldi ki, başarılar da gelmeye başladı. Türk gençleri çok zengin, çalışkan ama fırsat verilmiyor. Bir ara gençlik potansiyel suçluydu. Gençler, "Kendimizi ispat edeceğimiz bir fırsat bize verilmiyor" diyordu. Bakın fırsat verildiği zaman Türk gençleri neler yapar... Eğitim sistemimizin düzelmesi gerekiyor"

Üst Alt