Latest Thread

Evde kendi elektriğini üretmek yasak mı?

  • Konbuyu başlatan moderatör
  • Başlangıç tarihi
moderatör

moderatör

Yönetici
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
2,903
Tepkime puanı
2
Puanları
9
Yaş
34

Evde elektrik üretilebilir mi?​

Güneş enerjisi panelleri evlere kurularak elektrik enerjisi elde etmek mümkündür. Hiçbir şekilde zararı olmadan, kolaylıkla enerji elde edilebilecek bu paneller bazı firmalar tarafından üretilmektedir. Evde elektrik üretmek isteyen kişilerin, devlete karşı bazı sorumlulukları da olacaktır.

Evde üretilen elektrik nasıl satılır?​

Evinizde kullandığınız elektriğin tamamını güneş panelleri ile karşılayabilir ve fazlasını da şebekeye gönderip kazanç elde edebilirsiniz. İhtiyacınızı karşılayabilecek kadar elektrik üretebiliyor. 10 kWA'a kadar güneş paneli kurup, ürettiğiniz fazla elektriği ise elektrik idaresine satarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Eve güneş paneli kurmak yasak mı?​

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yayımladığı Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'ne göre, binaların kendi ihtiyaçları için yapılacak güneş enerjisi sistemleri, taşıyıcı sistemi etkilememek ve muvafakat alınmak kaydıyla yapı ruhsatı gerektirmeyecek.

Bedava elektrik üretmek mümkün mü?​

Bedava enerji üreteci sahtekarları da böyledir, sizi büyük hayallerle kandırırlar ve aslında hep onlar kazanır. Bedava enerji sistemleri, yapıları itibarıyla enerjinin korunumu yasalarına aykırıdırlar ve sürekli sabit çıktaya sahip enerji üretmeleri mümkün değil.

Nasıl elektrik üretilir?​

İletken bir telin manyetik alanı içerisinde hareket ettirilmesi suretiyle elektrik üretimi gerçekleşir. Elektrik akımı üretilebilmesi için elektrik jeneratörü kullanılır. Özellikle güçlü enerji üretimi esnasında etkin şekilde dönebilmesi için, büyük güç santrallerini ihtiyaç duyulur ve kullanılır.

Elektrik nasıl üretilir?​

Termik santrallerde kömür, fueloil, doğal gaz gibi fosil kaynaklar yakılarak bir kazanda bulunan suyu ısıtır. Bu ısınma sonucu oluşan su buharı yükselerek türbinleri döndürür ve bu hareketle birlikte elektrik üretilir.

Devlet enerjiyi kaça alıyor?​

Bu elektriğin 25 milyar kilovatsaatlik kısmı EÜAŞ'dan 31,86 kuruşa alınacağı, geri kalan 100 milyar kilovatsaatlik kısmı ise spot piyasadan yaklaşık 150 kuruştan alınacağı öngörülmüştür. Dolayısıyla ağırlıklı ortalama enerji alım fiyatı kilovatsaat başına 125 kuruş civarındadır."

Fazla elektrik nasıl satılır?​

Eğer Çatınız müsaitse Güneş Enerjisinden Yeni bir Gelir Kapısı Sağlamanız mümkün olabilir. Yeni Torba Yasa ile Binanızın çatısında Güneş'ten elektrik üretip, ihtiyaç fazlası elektriğinizi sisteme satabilmeniz mümkün.
 

Yazar: moderatör
Article Title: Evde kendi elektriğini üretmek yasak mı?
Kaynak Url: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Üst