Son Konu

Kanser Hakkında Herşey

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
KANSER NEDİR ?

Kanser önemi artan bir şekilde artan bir sağlık durumu ve hayat sorunu durumundadır Kanser dağıtım bildiren ve ölümcül olabilen bir hastalıktır Kanserin yüzden artı tipi vardır ve vücudun her bölümünü etkileyebilir Ölüm nedeni olarak,yürek ve damar hastalıklarının derhal ardındaki gelmektedir Batı toplumlarında her sene 250300 kişiden biri kansere yakalanmaktadır 60 yaşın üzerindeki grupta ise kanser sıklığı çok artmakta 300 kişide 45 civarına yükselmektedir Ülkemizde belirli istatistikler bulunmamakla birlikte insidansının bunun yarısı dek olduğu varsayım edilmektedir
Ülkemizde en sık görülen kanserler erkeklerde akciğer, prostat, kalın bağırsak rektum, mide ve pankreas; kadınlarda meme, akciğer, kalın bağırsak, rektum, serviks, over, mide ve pankreas kanserleri olarak sıralanabilir Deri kanseri sıklığı her iki cinste de yüksek olmakla birlikte, habis melanom dışındaki deri kanserleri tedaviye iyi cevap verdiklerinden ölüm oranı düşüktür

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye ’de de 1990–1995 yılları aralarında en sık ikinci vefat sebebi kanser olmuştur Çünkü cerahat hastalıkları daha iyi kontrol altına küskün tanısal imkânlar ve toplumsal bilinç artmıştır Bu yılların kayıtlarında akciğer kanseri oranı erkek ve kadında durmadan artmaktadır Mide kanseri oranı ise her iki cinsiyette azalmakta olup, erkeklerde ikinci en sık kanserden vefat sebebini oluşturmaktadır Kadınlarda meme kanserinden ölüm artan bir şekilde artmış ve akciğer kanserinden sonradan ikinci sıraya yükselmiştir Her iki cinsiyette de akciğer kanserinden vefat sebebinin çok ciddi bir biçimde artmış olması, birey başına tüketilen sigara miktarının artışı ile ilgilidir

Üst Alt