Farklı kuş türleri birbirlerini anlayabiliyor mu?

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,181
Puanları
1,075
Yaş
30
Konum
Türkiye
#1
Farklı kuş türleri birbirlerini anlayabiliyor mu?

Kuşların şakımaları oldukça gelişmiş bir iletişim mekanizmasıdır. Özellikle son yıllarda yapılan gözlem ve araştırmalarda, kuşların birbirleriyle olağanüstü şekillerde iletişim kurabildiği ortaya çıktı. Peki farklı kuş türleri de birbirlerini anlayabiliyor mu?

Farklı kuşlar birbirlerini anlayabiliyor mu?

Aslında şarkıları, yani “şakımaları” bizim bildiğimiz geleneksel dillerden ziyade müzik gibidir. Yani gerçekten şarkı söyleyerek anlaşıyorlar. Amaçlarına göre şarkıları da değişiyor. Yaşam alanları tehdit altındaysa farklı seslerle iletişim kurarken, çiftleşmek istediklerinde ya da mutlu olduklarında bu sesler bambaşka bir şarkıya dönüşebiliyor. Ancak tüm şarkılarının ortak bir özelliği var: Türün diğer bireylerine yolladıkları mesaj. Eğer acil durum bildiriyorlarsa, bu, farklı kuş türleri tarafından da okunabilen bir mesaj oluyor. Ama kendi türünün bireylerine aşk dolu bir mesaj iletiyorsa, bu mesaj diğer kuş türlerinin ilgisini çekmiyor.

Farklı kuş türleri birbirlerini anlayabiliyor mu? Kısa cevap vermek gerekirse; şayet o sırada bir tehlikeyi bildiriyorlarsa, evet farklı kuş türleri birbirlerini anlayabiliyor demektir.
 
Üst