Son Konu

Bilgisayar USB’den Nasıl Başlatılır?

urgot01

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bilgisayarınıza ister Windows, ister başka bir işletim sistemini USB’den kurmak isterseniz veya başka bir nedenden dolayı bilgisayarınızı bir program ile USB’den çalıştırmak isterseniz, bilgisayarınızı USB’den başlatmanız gerekir.

Bilgisayarınızı bir USB aygıttan başlatmanız gerekmesinin birkaç nedeni olabilir. İşletim sistemi yüklemek isteyebilir veya Windows’ta çalışmayan bir kötü amaçlı yazılım temizleme aracı, disk bölümleme veya klonlama yardımcı programı kullanmak isteyebilirsiniz .

PC’nizin USB sürücüsünden başlatmak için ihtiyacınız olan birkaç şey vardır.

• Bir adet USB bellek
  • USB cihazlarından başlatmak için bir dizüstü bilgisayar veya PC
  • USB sürücüden çalışacak yazılım (İşletim sistemi olabilir veya herhangibi başka amaçla kullanılacak program)
USB Aygıtını Önyükleme Yapacak Hale Nasıl Getirilir?
PC veya dizüstü bilgisayar, doğru biçimlendirilmediği ve önyüklenmesini sağlayacak dosya ve yazılımlara sahip olmadığı sürece USB sürücüsünden başlatılamaz.

Yaygın olarak yapılan hatalardan biri de işletim sistemi içeren ISO dosyasını USB sürücüye olduğu gibi kopyalamak ve bunu bilgisayardan başlatmaya çalışmaktır. Böyle bir ISO dosyasını açmak USB’ye açtıktan sonra USB’den başlatmak gerekir. Bunun için ISO açma ve oluşturma yazılımları kullanmalısınız. ISO, dosyasını açtıktan sonra bilgisayarınızı USB ile başlatıp işletim sisteminizi kurabilirsiniz.

USB, BIOS’tan Nasıl Başlatılır?
Bir çok PC ve dizüstü bilgisayar, bir CD, DVD veya dahili sabit sürücüden önyüklemeyi başlamadan önce ilk olarak bir USB sürücüsünü kontrol etmeye ayarlanmıştır. Ancak hepsi bu şekilde yapılandırılmamıştır. Bu durumda yapmanız gerekenler:

• Bilgisayarınızı Power tuşuna basın ve hemen ardından Delete, F2, F10 veya F11 tuşlarına basın. (Bu bilgisayarınızın marka modeline göre değişebilir).
  • BIOS’a girdikten sonra gezinmek için sağa sola yukarı aşağıya imleç tuşlarını kullanın.
  • Boot” menüsünü bulun
  • Başlangıç listesini bulduktan sonra birinci sıarada USB seçili değilse USB’yi seçin.
Her şeyi doğru ayarladıktan sonra, değişikliklerinizi kaydetmek ve sistemi yeniden başlatmak için BIOS’taki “Save anad Exıt” (genellikle bu F10 tuşudur). Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında USB’ye kurduğunuz program ile başlayacaktır.

Üst Alt