Son Konu

Ebu Cafer Haddad El-Kebir Kimdir Kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
EbU Cafer Haddad ElKebir Kimdir

Dunyaya değer vermemesi ve ibadete duşkunluğu ile tanınan buyuk meşhUr velidir Cok ibadet edenlerin ve zahidlerin, dunyaya duşkun olmayanların reislerindendir Onuncu asırda yaşamıştır Cuneydi Bağdadi ve EbU Turabı Nahşebi hazretleriyle sohbet etti Aslen Bağdadlıdır Şam, Mısır ve Mekke'de bulundu Omrunu ibadet ve riyazetle gecirdi İbadet ve comertliği son derecede idi

Carşıda demircilik yapar, gunde bir dinar on akce kazanınca işi bırakırdı Eline gecen parayı akşamla yatsı namazları arasında fakirlerin kapısını tek tek calarak dağıtırdı Kendisi gunlerce bir şey yemezdi Oruc tutmak haram olan Ramazan bayramının birinci gunu ile Kurban bayramının dort gunu haric, yıl boyu hep oruc tutardı Akşam olunca Cuneydi Bağdadi hazretlerinin kapısına gelir, biriki parca kuru ekmekle iftar ederdi Kendinde olanı dağıtır kimseden bir şey istemezdi

Tasavvufta yetişip yuksek hallere kavuşmuştu Bir halini şoyle anlatır: Bir defasında kazvin Mescidinde yirmi gun kaldım Cok kar yağmıştı Kuşlar bir koşeye sığınmışlardı Hic biri ucamıyordu Yiyecek bir şey de bulamıyorlardı Ben bu kuşlar gibi garib ve azıksız bir halde idim Yirmi gun boylece kaldık Sonra hava acıldı Kuşlar ucup gitti Ben de oradan ayrılıp gittimYine şoyle demiştir: EbU MansUr elCemşiyari'nin kendi el yazısı ile şoyle yazmış olduğunu gordum: Muhammed ibni elFerra'ya; futuhat, kalp gozunun acılması hasıl olunca, insanın hali nasıl olur? diye sordum O; Kimseden bir şey istemez Kimseye halini soylemez İstemeden kendisine bir şey verilirse, helalinden kendisine yetecek kadar alır Fazlasını almazdiye cevap verdiler

Bir halini de şoyle anlatmıştır: Sa'lebiye'ye gitmiştim Orası harab olmuş bir vaziyette idi Yedi gunden beri hicbir şey yememiştim Son derece ac idim Bir kumbetin icine girip oturdum O sırada Horasan'dan bir grup insan kumbetin yanına gelmişti

Onlar da aclıktan bitkin bir halde idiler İcinde bulunduğum kumbetin yanında yığılıp kaldılar Bu insanlar caresiz bir halde iken bineği uzerinde bir atlı cıka geldi Aclıktan kıvranan insanların onune bir mikdar hurma dokunce, hurmaları yediler Bana hicbir şey soylemediler Hurmaları verip giden atlı beni gormedi Atlı, ayrılıp gittikten bir muddet sonra geri geldi Oradakilere; Burada sizden başka biri daha var mı?diye sorunca; Evet vardediler ve kunbetin icine işaret ederek beni gosterdiler Atlı iceri girip bana; Sen kimsin? Neden konuşmazsın ve halini bildirmezsin? Buraya uğrayıp ayrıldıktan sonra yolda karşıma bir kimse cıktı Benimle cekişti ve; Geride bir kimse bıraktın, ona yiyecek bir şey vermedindedi Seni doyurmadan gitmem mumkun olmadı Halbuki ben uzun yolculuktan yorgun duşmuş bir haldeyimdiyerek bana bir mikdar hurma verip gitti O gittikten sonra kumbetin yanında bulunan Horasanlıları da cağırdım Hurmaları beraberce yedik

EbU Cafer Haddad hazretleri, gıybetin insanı felakete duşureceğini gosteren bir hadiseyi şoyle nakletmiştir: Yanımızda cok calışan, cok ibadet eden bir genc vardı Bununla beraber bu genc, başkalarını cok gıybet ederdi Bir ara kayboldu Bir muddet sonra onu kotu kimselerin yanından cıkarken gordum Niye bu hale duştuğunu sordum O da; Gıybet beni bu hale duşurdu Bu kotu insanlardan birine tutuldum O manevi hallerin hepsini elimden kacırdım Şimdi bunların yanından ayrılamıyorum Dua et de, bu halden kurtulayımdedi
Buyurdu ki: Firaset, karşısına cıkan bir şey hakkında hatırına gelen ilk şeydir Eğer hatırına aynı cinsten başka şeyler de gelirse, o nefsten gelen sozlerdir

EbU Caferi Kebir hazretlerinin talebelerinden ve Mekke'de komşularından olan EbU Cafer Haddad esSagir başka olup, Mısırlıdır İbni Ata ve zamanın buyukleriyle sohbet etti Hocası EbU Caferi Haddad elKebir gibi o da zahid ve abid olup, kazancını fakirlere sadaka vermek, Allahu tealaya ibadet ve kullarına yardım etmekle meşhurdu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt