Son Konu

İstanbul'da Yolun Yarısında Biten Üst Geçit: 'İlla Birini Feda Etmek mi Gerekiyor?'

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-6ea4370c07c348bfcd6fcd9dbb1c3cb75cb40b34.jpg

İstanbul'da Hasdal Mezarlığı'na gitmek isteyenler adeta mevtle burun buruna geliyor. 2020 yılında çöken üst geçidin yerine yapılan üst geçit, yolun yarısında bitiyor. Bir anda otoyolun ortasında kalanlar süratle akan trafiğe karşın bariyerlerden atlayıp 4 şeritli yan yolu geçerek mezarlığa ulaşıyor.

Kağıthane'de bulunan Hasdal Mezarlığı'na toplu ulaşımla gidenler tehlikeyle karşı karşıya kalıyor.

Temas yollarının olduğu yolda iki yan yolun üzerinden geçen üst geçit bulunuyor. 2020'de çöken üst geçidin yerine yapılan üst geçidi kullananlar, 4 şeritli yan yolun bulunduğu bariyerlerin yanına iniyor. Bir anda vızır vızır akan trafiğin ortasında kalanlar, mezarlığa ulaşmak için evvel Eyüpsultan- Hasdal yolunda yaklaşık 500 metrelik bir arayı yürüyor. 

Emniyete şeridinde de yürümek zorunda kalanlar daha sonra yolun karşısına geçmek için bariyerden atlayarak hem kendi hayatlarını hem de şoförleri tehlikeye atıyor. Engelli ve yaşlı insanların yanı sıra pek çok vatandaş tehlikeli seyahatin akabinde mezarlığa gelerek yakınlarını ziyaret ediyor. Tehlikeli seyahat, bariyerden atlayanlar ve karşı yola geçmek için koşanların yaşadığı zorluk havadan da görüntülendi.

"Ya yanlarına gömüleceğiz ya da bu türlü gelip gideceğiz"

Eşinin mezarlığına ziyarete gelen 67 yaşındaki Sevgi Gül, "Gelmek zorundayız, ölülerimiz var. Yol yok bu halde geliyoruz. Ya yanlarına gömüleceğiz ya da bu türlü gelip gideceğiz. Diğer dermanımız yok. Keşke burada bir köprü olsa da herkes gelip gidebilse. Evvelden her hafta geliyordum. Artık korktuğum için daha az geliyorum. Çocuklarım gelmek istiyor, onlara da gitmeyin diyorum. Hiçbir şey yapamıyorlarsa en azından bir ışık koysunlar. Beşerler ölülerini ziyaret edip, dua edebilsinler" dedi.

"Yazdık, söyledik ancak ilgilenen olmadı"

Engelli oğlu ile eşini ziyarete gelen ve yolun karşısına geçebilmek dakikalarca araçların geçmesini bekleyen Nilhan Canıbeyaz, "Çok muzdaribiz, çok da kızgınız. Yazdık, söyledik, görüntü gönderdik lakin ilgilenen olmadı. Engelli bir oğlum var onunlayken daha da korkuyorum. Ne kadar da elinden tutsam güçlü sonuçta. En ufak hareketiyle yola çıkabilir. Sağ olsunlar araçlar daha hassas davranıyorlar, yol vermeye çalışıyorlar. Daha evvel TIR durdu yanındaki araç durdu o denli geçtim. Önemli manada sıkıntılıyız" diye konuştu.

"Birini feda etmek mi gerekiyor?"

Oğlunu ziyarete gelen Hayriye Aydemir ise bayramlarda özel günlerde çok sayıda insanın geldiğini ve tıpkı zorlukların yaşandığını söz etti. Aydemir, "İki günde bir gelirken, haftada teğe indirdi. Gelemediğim vakit da rahat edemiyorum. Yağmurda, karda daima bu halde gelip gidiyorum. Gelirken arttan bir TIR korna çaldı. Çok panik yaptım. Bu yolu yapana kadar birini feda etmek mi gerekiyor? Delikanlı oğlum yatıyor burada mecbur geleceğim. Haydi bugünü atlattık, her hafta gelirken kızım arıyor 'Anne ulaştın mı' diye soruyor" dedi.

Üst Alt