Son Konu

Otizm farkındalık ayı

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Nisan ayı, Birleşmiş Milletler göre tüm dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak deklare edilmiştir* Nisan ayı baştan başa tüm dünyada otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır

Otizm Spektrum Bozukluğu, doğuştan gelen ve çoğunlukla yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluktur Otizmin, beynin yapısını veya işleyişini etkileyen bir sürecin sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir Çocuğun çevresi ile tatmin edici sosyal ilişkiler kuramaması, dililetişim alanında keskin gelişimsel sorunlar göstermesi ve kalıplaşmış (takıntılı) davranış biçimlerine sahip olması ile betimlenir

Dünyada her 68 çocuktan birisi otizmli doğuyor

Otizmin görülme sıklığı günümüzde koskocoman bir çabucak artmaktadır 1985 yılında her 2500 çocuktan birine konan otizm tanısı, 2001 yılında 250, 2019 yılında ise 88 çocuktan birine denk gelirken günümüzde doğan her 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya gelmektedir Otizmin erkek çocuklarındaki yaygınlığı, kızlardan 4 kat fazladır

Otizmin esas belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, gözlerin bir yere takılıp kalması, ismi söylendiğinde bakmamak, sözleri nüksetmek, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara alaka göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı fazla alaka ve takıntılı davranışlar gözlenmektedir

Bilinen tek tedavi, erken teşhis ile yoğun özel eğitim

Otizmin günümüzde tanıdık tek tedavisi ise, erken tanı ile yoğun, aralıksız özel eğitimdir Erken teşhis ve gerisinde gelecek haftada minimum 20 saat özel eğitimle otizmli çocukların hayatlarında büyük fark yaratmak, dinç gelişim gösteren akranları ile birlikte aynı okulda okuyacak seviyeye getirmek muhtemel olabilmektedir

Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer yaptığı açıklamada “Otizmin kamuoyunda bilinirliğinin artması için hepimiz el ele vermeliyiz Çünkü son yıllarda görülme oranı koskocoman bir hızla çoğalan otizmin çaresi var! Erken teşhis, bilimsel dayanaklı ve her çocuğun özelliklerine kadar verilecek dürüst bir eğitim, otizmli çocuklarımızın kendi ayakları üstünde duran egemen bir birey olmaları yolunda koskocoman bir adım olacaktır Tohum Otizm Vakfı olarak, otizm spektrum bozukluğu ve diğer yaygın gelişimsel bozukluğu olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması nedeniyle 2003 yılından beri çalışıyoruz Fakat daha yapılacak çok iş var çünkü 018 yaş grubu arasında takriben 352000 otizmli çocuk ve gencimiz eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlerden davranmak için bekliyor dedi

*

Üst Alt