Son Konu

Android’den alınan iOS 13 özellikleri! (Video)

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Androidden-alınan-iOS-13-özellikleri.jpg

iOS 13 pek çok yenilikle beraber tanıtıldı ve Beta 2 sürümüyle beraber günümüzde geliştirici hesaplar tarafından da kullanılabiliyor. Peki Android‘den alınan iOS 13 özellikleri hangileri?

Android’den alınan iOS 13 özellikleri! 

iOS 13 ve iPad OS’e yeni gelen ama daha önce Android’de yer alan özellikler hangileri? Aradaki farklılıklar neler? Cevabı hazırladığımız videoda. Dilerseniz şimdi sizi videomuzla baş başa bırakalım. Yazının devamında ise, Android’den alınan iOS 13 özelliklerini madde madde okuyabilirsiniz. İyi seyirler…

Apple’ın kullanıma sunduğu karanlık mod desteği, sistem genelinde kapsamlı bir destek sunuyor. Ancak bunun ilk adımlarını Android Pie işletim sisteminde gördüğümüzü söyleyebiliriz. Android Pie’de belirli yerlerde kullanılmaya başlanan karanlık mod, Android Q ile birlikte daha geniş kapsamlı bir kullanım alanına sahip olacak.

iPad’ler için özel olarak geliştirilen ‘iPadOS‘ WWDC 2019 etkinliğinde duyuruldu. Yeni güncelleme ile birlikte iPad’ler aynı ekranda çoklu görev desteğine sahip olacaklar. Bu özelliğin Android telefon ve tabletlerde hem marka hem de işletim sistemi bazlı olarak uzun süredir kullanıldığını hepimiz biliyoruz.

iPad’e fare desteğinin gelmesi. Uzun zamandır Android tablet, telefon ve TV modellerinde kullanılabilen fare desteği, şimdilik sadece iPad’de kullanılabiliyor.

iOS 13 güncellemesi ile birlikte kullanıcılar klavye üzerinde kaydırarak yazı yazabilme imkanına sahip olacaklar. Elleriniz dolu olduğunda basit hareketlerle yazı yazabilmek oldukça ergonomik bir deneyim sunuyor. Ancak bu özelliğin de uzun süredir Google Gboard klavye üzerinde aktif olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.

Bir miktar şaşırtıcı olsa da Apple, yeni iOS sürümüyle birlikte kullanıcılara dışarıdan veri transferi şansı yaratacak. Kullanıcılar SD kartlardan ve USB belleklerden ‘dosyalar‘ uygulamasına veri transferi yapabilecek. Bu özellik temelde Android’i seçmek için öne sürülen en önemli nedenlerden birisiydi

Duyurulan yeniliklerden birisi de ‘Apple ile giriş yap‘ seçeneği. Google ile kimlik doğrulama seçeneği de daha önceden bulunuyordu. Bunu işletim sisteminden bağımsız olarak değerlendirmemiz mümkün olsa da, daha önceden bulunan bir özelliğin kullanıldığı söylenebilir. Bununla birlikte şirket gizlilik anlamında özelliği bir adım ileri taşımayı başarmış gibi gözüküyor.

Üst Alt