Son Konu

Verdiği Dilekçe Ortaya Çıktı: Sedat Peker'in Kardeşi Kutlu Adalı Cinayetini Anlattı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-f34bd6f9922daade1eb7c6fc5fd3e5db48047876.jpg

Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker, Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı'nın öldürülmesi için emekli Yarbay, eski MİT'çi Korkut Eken'in kendisine nasıl teklifte bulunduğunu, Kıbrıs'ta nasıl UZİ marka silah verdiğini anlattı. Cinayeti gerçekleştiremeyince İstanbul'a döndüğünü, cezaevine girdiğini anlatan Peker, cezaevinden jandarmalar eşliğinde bir otelde Korkut Eken'i ziyaret ettiğini söz etti. Peker, bu görüşmede Eken'in kendisine "Atilla biz Kıbrıs işini hallettik" dediğini kaydetti.

Ankara Gazetecisi'nden Alican Uludağ'ın haberine nazaran, Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker, Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesine ait bildiklerini anlatmak hedefiyle İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe verdi.

Atilla Peker, 25 Mayıs tarihli iki sayfalık dilekçesinde şunları anlattı:

“Kardeşim Reis Sedat Peker beni 1996 yılı Mart ya da Nisan ayında aradı. Ankara Sheraton Otel’e gelmemi istedi. Ben de isteğine uyarak bulunduğu yere gittim. Orada Korkut Eken ile kendisinin bulunduğu ortamda Kıbrıs’a Korkut Eken ile birlikte gitmem gerektiğini, polis ve askerlerimizi şehit eden terörist bireylerin bulunduğunu ve bu şahısların öldürülmesi gerektiğini söylediler. Sonraki gün ben Korkut Eken ile THY’nin tarifeli uçağı Kıbrıs’a gitmek üzere denetim yapılmadan uçağı yanlışsız geçerken evvel memurlara cebinden çıkardığı birkaç kimlik ortasından seçerek Mustafa kimliğini gösterdi ve kendini kaydettirdi. Korkut Eken bana Jeriko bir silah verdi ve ben belimde silah olmak suretiyle uçağı bindik."

Kıbrıs’ta UZİ verdi

"Kıbrıs’a indik, ismini hatırlamadığım bir otele yerleştik. Sonra tıpkı gün Kıbrıs’ta Sivil Savunma Daire Başkanlığı’na gittik. Orada Kurmay Albay Galip Mendi ile tanıştım. Yardımcısı Enver Tosun Yarbay ile tanıştım. Sonrasında yan odada Korkut Eken Uzi marka silahı bana verdi, bu silahın nasıl kullanılacağını ve susturucunun nasıl sökülüp takılacağını bana öğretti."

'Beyaz Reno Toros marka araçla...'

"Bir sonraki gün Beyaz Reno Toros marka araçla Kutlu Adalı isimli şahsın akşam hava karardıktan sonra meskeninin etrafında keşif yaptık. Hatırladığım kadarıyla konutu yola yakın bahçeli bir konuttu. Önünde ufak bir bahçesi vardı. Şahsın meskeninde kalabalık dört beş kişilik bir kalabalık olduğunu fark ettik. Bu nedenle içeri girmedik. O esnada benim belimde Jeriko silah ve elimde susturuculu bir UZİ marka silah vardı. Sonraki gün tekrar geldik. Gündüzleri de konutun etrafında birkaç sefer keşifte bulunduk, yeniden konuttan çok sesler geliyordu. Bunun üzerine Korkut Kumandan bana dede ki üç kişi de olsa bunların hepsi PKK’lıdır. PKK’lı ile dost olan da PKK’lıdır. Hepsini öldürmende bir mahsur olmaz dedi."

'Askerler durdursun, bize teslim etsin'

"Üçüncü gün bir piyade alay kumandanının makamına gittik. İsmini hatırlamadığım alay kumandanından Korkut Eken’in talebi Kutlu Adalı isimli şahsın aracının güvendiği iki rütbeli tarafından durdurularak şahsın bize teslim edilmesinin sağlanmasını istedi. Bir iki saat sonra şahsın durdurulduğu haberi geldiğinde biz de süratli adımlarla Alay Komutanlığı binasından çıktık. Şahsın yanında 15 yaşlarında bir çocuk vardı. Kişi alayın içine sokulmuş olduğunu etrafının da askerlerce sarılmış olduğunu görünce tekrar Alay Kumandanının makamına geri d öndük. Orada Alay Kumandanını azarladı. Ben sana bu türlü mi söyledim dedi. Sivil Savunma Daire Başkanlığı’na geri döndük ve sonraki günde tekrar Türkiye’ye geri döndük. Lakin Korkut Kumandan bana Atilla buraya geleceğiz dedi."

'Cezaevinde telefonumdan beni aradı'

"Sonrasında ben bir yaralama nedeniyle Paşakapısı Cezaevi’nde bulunduğum sırada beni cezaevinde yanımda bulunan cep telefonumdan arayarak kendisinin Klasis Otel’de kaldığını, ziyarete geleceğini söyledi. Ben de abi cumartesi Pazar ziyaret yok, ben hastaneye çıkacam, sizi Klasis’e otele ziyaretinize gelicem dedim. O tarihte cezaevinin hastane için ring aracı yoktu. Bu halde taksiyle gardiyan ve askerler eşliğinde hastaneye gittim. Hastane çıkışında iki sicil araçla gelmesini sağladım ve bulunduğu Silivri Klasis Otel’e bu araçla bir gardiyan ve askerlerle gittik. Erlere ve gardiyana lobide oturmalarını söyledim."

Korkut Eken: Kıbrıs işini hallettik

"Korkut Komutan’ın olduğu odaya çıktım, odada Reis Sedat Peker ve birkaç kişinin olduğunu gördüm. Korkut Eken, astsubay ve uzman çavuşun alnından öperek Atilla’yı getirdiğiniz için teşekkür ederim dedi. Bana hitaben gülerek “Atilla biz Kıbrıs işini hallettik biliyor musun” dedi. Sonra sabaha hakikat cezaevi sayımından evvel cezaevine döndüm. İsmi geçen şahıslarla her platformda yüzleşmeye de hazırım. Görüntüde anlatılanlarla ilgim gördüm bundan ibarettir."

Üst Alt