Son Konu

Demet Akbağ'ın Rasim Öztekin açıklamasına Esra Kazancıbaşı Öztekin'den yanıt

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
demet_akbag_rasim_oztekin_ile_ilgili_aci_gercegi_acikladi_1615466310_5739.jpg

Sanatçı Rasim Öztekin'in sevenlerini yasa boğan vefatı sonrası, meslektaşı Demet Akbağ birinci defa konuştu. Akbağ, yakın dostu hakkında şaşırtan bir açıklamada bulunmuş ve Öztekin'in olması gereken bir ameliyatı pandemi sebebiyle olmadığını tez etmişti. Bu açıklamaya Öztekin'in eşi Esra Kazancıbaşı Öztekin'den yalanlama geldi.

Tabip Esra Kazancıbaşı Öztekin, medyada yer alan ve sanatçı Demet Akbağ tarafından ortaya atılan 'Rasim Öztekin pandemi nedeniyle olması gereken bir ameliyatı olamadı' savlarına cevap verdi. Hekimlerinin açıklamasını da paylaşan acılı eşin, Akbağ'a karşılık niteliğindeki açıklaması şu halde:

'Her yaştan, her kısımdan insanın ‘ağabey’ diye hitap ettiği eşim Rasim Öztekin, mizahın, toplumsal müsamahanın ve hürmetin sembolü olduğu kadar, pandemi devrinde de sıhhat denetimlerini asla aksatmayarak örnek davranış sergileyen hastalardan biriydi. Bu hususta ortaya atılan temelsiz argümanların, onu seven, rol modeli olarak gören milyonlarca hayranına sıhhat konusunda yanlış örnek teşkil edebileceğinin korkusuyla bu bilgilendirmeyi kardiyoloji tabibinin açıklamalarıyla birlikte yapma gereği duydum.

Medyada yer alan temelsiz birtakım haberlerin tersine en son 30 Ocak’ta kalp denetiminden geçmişti. Kan-idrar testlerinin, elektro ve EKO çekiminin yanısıra kalp pil denetimi de yapılmıştı. Yeniden geçtiğimiz Haziran ayında geçirdiği değerli ritim bozukluğunun tedavisi için kalbine şok tedavisi uygulanmıştı.

Sevgili hastam Rasim Öztekin’i birinci sefer 2009 yılında kalp yetersizliği ve zatürre nedeni ile Siyami Ersek Hastanesi’nde gördüm. Kalp yetersizliği için ilaç tedavisine ek olarak üç telli Biventriküler ICD takıldı. Son bir yılda ritim bozukluğu için ilaç ve şok tedavisi uygulanmış, denetimleri sistemli olarak yapılmıştır. Mart 2020’den sonra iki defa denetimi yapılmıştır. Son denetiminde yeni olumsuz bulgu gözlenmemişti. Beş yıl evvel yapılan anjiografide kritik darlık saptanmamıştı, fakat kendisine denetim gayeli anjiografi yapılması planlanıyordu.

Prof. Dr. İzzet Erdinler’in de belirttiği üzere önerilen süreç bir ameliyat değil, denetim maksatlı anjiyoydu. Fakat acil anjiyo gerektiren bir derdi, bulgusu olmadığından yalnızca denetim gayeli olarak planlanan bu anjiyoyu Rasim, mecburî bir durum olmadığı için COVID-19 aşısı olduktan sonra yaptırmak istiyordu. Argüman edilenlerin tersine önümüzdeki günlerde yani pandemi periyodunda anjiyo da olacaktı. Eşimin 2009’da geçirdiği çok önemli, yaşamsal riski yüksek ve 2,5 ayı çoğunlukla ağır bakımda geçen hastane günlerinde savaş verdiği ileri kalp yetmezliği tablosu sonrasında, 12 yıl boyunca pek çok başarılı film ve dizide yer alacak sıhhat standartını yakalamasında sıhhat denetimlerine, sıhhatine ve hayat formuna gösterdiği bu ihtimam yatmaktadır.'

NE OLMUŞTU?

Oyuncu Demet Akbağ, kalp krizi sonucu vefat eden meslektaşı ve yakın arkadaşı Rasim Öztekin hakkında konuşmuştu. Akbağ, Öztekin'in olması gereken bir ameliyatı pandemi şartları sebebiyle ertelediğini söylemişti. Sanatkarın açıklaması şu biçimdeydi:

'Kalp aslında sorunluydu. Birkaç sene evvel pil takılmıştı. Bir de koronavirüs sebebiyle olması gereken bir ameliyatı da galiba ihmal etmiş. Doktor damarlardan biriyle ilgili ‘tekrar denetime gelmen lazım’ demiş. Hastanelere bu periyotta çok gitmek istemiyoruz ya o da biraz ihmal etmiş galiba. Ani gelen bir kalp krizi ortamızdan aldı onu. Hepimizin başı sağ olun.'

Üst Alt