Son Konu

Where the Water Tastes Like Wine, Şimdi De Çinli Göçmenlerin Hikayelerini Anlatıyor

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Where the Water Tastes Like Wine'a gelen yeni Gold Mountain içerik güncellemesiyle birlikte oyuna Çinli hikayeleri eklendi. Bu güncelleme Çinli göçmenlerin yaşadıklarına, Amerikan tarihi ve kültürü üzerindeki etkilerine odaklanıyor.

Güncellemeyle birlikte oyuna Çince dil desteği de geldi ama sanırım bu kısmı bizi pek ilgilendiriyor olmasa gerek.

Oyunun geliştiricisi Dim Bulb Games, bu güncellemenin genellikle Amerikan tarihinde pek de öne çıkarılmayan milyonlarca Çin kökenli Amerikalıyı onurlandırmak üzere hazırlandığını ve çok sayıda orijinal hikaye içerdiğini belirtmiş.

Where the Water Tastes Like Wine, benim severek oynadığım, acayip derecede kendine has bir oyun. Oyunda bir iskelet olarak Amerika topraklarında dolaşıyor, şehirlere, kasabalara gidiyor, burada karşılaştığınız halkın hikayelerini dinliyorsunuz. Öğrendiğiniz bu hikaye parçaları farklı eyaletlerde, farklı şekillerde anlatılıyor, kulaktan kulağa geçerken değişiyor, kimi zaman güldürüyor, kimi zaman korkutuyor. Şu an fark ettim ki anlatması da oldukça güç bir oyun bu :) Oyuna eşlik eden müziklerin nefis olduğunu da söylemem gerek tabii.

Bu 'özel' oyun maalesef ticari olarak beklentileri karşılayamadı, hatta geliştiricisi zarar etmiş bile olabilir. Buna rağmen oyunu desteklemekten hiç vazgeçmediler, yeni hikayeler eklediler, istenen özellikleri getirmeye devam ettiler. Hatta oyunun neden başarısız olduğuna dair bir makale yazmıştım zamanında, bu haberi hazırlarken aklıma o yazı geldi ve onu da paylaşmak istedim (şuradan okuyabilirsiniz).

Oyunun yaratıcısı Johnnemann Nordhagen, bu yeni güncellemeyle birlikte özellikle de oyunun Çinli hayranlarına özel bir teşekkür de etmiş, çünkü oyunun çevirisi dört aylık bir sürede tamamen gönüllülük esaslı olarak yapılmış. "Kaliforniya'daki madencilerden, kıtayı köprülerle birbirine bağlayan demiryolu işçilerine kadar Çinli göçmenler bu ülkenin kuruluşunda çok büyük rol oynadılar. Hikayelerini anlatabildiğimiz için çok mutluyuz" diyor Nordhagen.

Where the Water Tastes Like Wine, ücretsiz Gold Mountain içeriğine ek olarak 17 Temmuz akşamına kadar %60 indirimli olarak satılıyor.

Üst Alt