Son Konu

Verizon, Kuantum Kriptolojiyi Kullanarak Güvenli VPN Geliştirdi

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
verizon.jpg

Günümüzde birçok kurum ve kuruluş temaslarının güvenliğini sağlamak hedefiyle özel sanal ağlar yani VPN’ler kullanıyor. VPN’lerin emeli tarif olarak internet irtibatını tekrar oluşturup öbür bir ağa şifreli protokollerle bağlayarak güvenlik sağlamak. Halihazırdaki VPN protokolleri bilindik şifreleme algoritmalarını kullanarak çalışıyor. Bu algoritmalar şimdiki bilgisayar teknolojimize bakıldığında güvenlik için kâfi olsa da kuantum bilgisayarlar kullanılabilir hale geldiğinde durum daha farklı olacak.

Çabucak bir örnekle açıklayalım. Bugünün en güçlü şifreleme algoritmalarıyla şifrelenen bir bilgiyi çözmek en güçlü bilgisayarlar yardımıyla yılları alabilirken, kuantum bilgisayarlar kâfi düzeye geldiğinde bunu birkaç dakika içinde kırabilecek. Haliyle şu anki algoritmalar dataların korunması ve izlenememesi için kâfi olmayacak.

Telekomünikasyon devi Verizon, işte bu duruma karşı kuantum sonrası kriptoloji teknikleriyle günümüzde bile kullanılabilecek yeni bir VPN teknolojisi geliştirdiğini duyurdu. Yapılan testlerin başarılı gitmesi günümüzde kuantum bilgisayarlara sahip olmasak bile onlara bile dayanabilen güvenlik teknolojilerini kullanabileceğimizi gösteriyor.

Deney kapsamında şirketin İngiltere’deki Londra laboratuvarından ABD Virginia eyaletinin Ashburn’daki merkez ortasında inançlı VPN kullanarak irtibat sağlanabildi. Şöyle bakıldığında bu yalnızca VPN teknolojisinden ibaret değil. Beraberinde kuantum sonrası kriptolojiyi günümüze uygulayan yeni bir şifreleme tekniğinin de tıpkı vakitte geliştirildiğini görüyoruz. Şayet Verizon kâfi muvaffakiyet sağlarsa bu VPN teknolojisinin devletler, şirketler ve güvenlik meraklılarının ilgisini çekeceği aşikar.

Üst Alt