Neler yeni

Bilgilihocam ,Forum Sitesi ,Bilgi Sitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?

Soru Gönder ?

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Nasıl Konu Açarım ?

Sitede Konu Açmayi Bilmiyorum ?

İletişim

Sitedeki Yetkili Arkadaslarla İletişim Kurmak İstiyorum ?

Gaz Kelebeği Potansiyometresi Arızası Nasıl Anlaşılır

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,596
Tepkime puanı
8
Puanları
1,075
Yaş
31
Konum
Türkiye
Elektronik motorlu (Gaz Teli bulunmayan) gaz kelebeği olan araçlarda, gaz kelebeğinin konumunu ölçen ve buna göre araç çalışmasını ayarlayan parçaya gaz Potansiyometresi denir, Halk arasında gaz pedalı pozisyon sensörü yada gaz kalebeği konum sensörü de denmektedir.

Bu yazımızda Gaz Potansiyometresi Arızası Nasıl Anlaşılır hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gaz Potansiyometresi Arızası Nasıl Anlaşılır
Gaz pedalı pozisyon sensörü arızası, araç üzerinde oldukça belirgin şekilde ve fark edilmesi kolay belirtilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu arıza nedeni ile ortaya çıkan en sık görülen belirtiler aşağıda listelenmiştir.

  • Gaz tepkileri ortadan kalkar, Araç Belli bir devirde Çalışmaya Devam eder (Bu gibi durumlarda ilk olarak gaz kelebeği soketi kontrol edilmelidir. Sokette kopukluk yada yerinden çıkma durumlarında aynı arıza ile karşılaşılmaktadır)
  • Curuise Control Sistemi Çalışmaz, Tepki vermez
  • Araç Rölantisi 900 – 1100 yada 2000 aralığında sabit olarka çalışacaktır.
  • Araç Motor Kontrol Ünitesi Veri Sistemine Göre değişiklik gösterse de kimi araçlarda Motor Arıza Lambası yanabilir.
Gaz Kelebeği Arızası İle Karıştırılmamalıdır
Gaz kelebeği arızası ile gaz kelebeği konum sensörü arızası birbirinden farklı şeylerdir. Söz konusu sensör kelebeğin hemen yanında bulunur. Gaz kelebeği arızasında araç rölantide durmaz stop eder ve tekleme yapma durumu sıklıkla görülür fakat gaz potansiyometresi arızasında bu gibi durumlar görülmez. Araç normal olarak çalışmaya devam eder hiçbir şekilde tekleme görülmez.

Önemli İpucu : Bu nedenle aracınızda farklı rölanti ve tekleme sorunları da görülüyor ise gaz kelebeği arızası oluşmuş olabilir. Eğer bu gibi bir durum söz konusu ile Gaz kelebeği arızası için hazırladığımız sayfaya burayı tıklayarak göz atmanızı tavsiye ederiz.

Aracı Güvenli Bir Yere Alıp Çekici Çağırın


Araçta gaz potansiyometresi arızası olduğunda araç çalışmaya devam eder ama gaz veremezsiniz. Bu durumda aracı stop ettirmeden yarım debriyaj dediğimiz yöntem ile aracı kenara alabilirsiniz. Bu aşamadan sonra ise önce güvenliği sağladıktan sonra aracı servise çektirebilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst